I promised to write short posts in English, and then I wrote a very long post, in Lithuanian. What can I say, politicians break promises. This article is the result of a year’s work investigating the taxi industry in Vilnius, so there’s absolutely no way to write about it briefly, and it’s in Lithuanian to make it more comfortable for locals to read. Here we go!

Sveiki. Noriu su jumis dalintis viskuo, ką mąstau apie Uber Vilniuje, taksi problemas, streikus, ir reikalingus sprendimus, ir ką pamačiau backstage už savivaldybės užuolaidos.

Aš ilgai dirbu su šiomis problemomis, nuo kadencijos pradžios, nes mano didžiausias campaign promise buvo užtikrinti saugų ir awesome, ir pelningą, ir sąziningą naktinį gyvenimą Vilniuje. Taksi yra labai didelė to reikalo dalis, nes kai 3 val. ryte girtas nori namo – nėra autobusų, ir nenori, kad kažkas prievartautų tave arba overcharge’intu. Taip pat daug dirbu su tarptautiniais reikalais ir matau, kad akivaizdžiai turime problemą su taksi ir miesto įvaizdžiu. Turistams tikrai nesmagu išeiti iš oro uosto ir pamatyti Boratišką situaciją su rūkančiais taksistais, kurie derina kainą kaip turguje ir veža naivius verslininkus į Radisoną uz 50EUR be taksometro. Viskas aišku visiems.

Mano bandymai būti aktyviu šiuo klausimu Savivaldybėje

Kadencijos pradžioje, vicemeras Kvedaravičius man davė užduotį kuruoti šį reikalą ir aš entuziastingai pradėjau dirbti. Vienas iš pirmųjų mano veiksmų buvo pasiūlymas nuimti Vilniaus herbą nuo buvusio “Vilnius veža” taksi, nes jie vis dar vilkdavo tą herbą ir apsimesdavo, kad yra “oficialus miesto taksi”, klaidindami keleivius ir turistus (niekas Savivaldybėje to nepastebėjo). Pranešiau vicemerui apie šitą problemą ir vicemeras vienu skambučiu liepė jiems nuimti herbą. Kitą dieną pamačiau, kad nuėmė. Smagu.

Šnekėjom ilgai su įmonių atstovais, vairuotojais, naudojausi skirtingų įmonių paslaugomis ir chat’inau su taksistais, kalbėjau su savivaldybės teisininkais, skaičiau kiekvieną straipsinį žiniasklaidoje, vaikščiojau Vilniaus gatvėje naktį ir žiurėjau į pažeidimus ir mafijozinius veikėjus, kalbėjau su barų savininkais Islandijos gatvėje, perskaičiau visą reglamentavimą “n” kartų. Parašiau viską į vieną google doc’a: nuo gandų iki reglamentavimo pakeitimo projektinių pasiūlymų. Analizė sudarė maždaug 30 psl., įskaitant foto įrodymus, kaip be baimės nelegalūs dušmanai važinėja ir gaudo klientus kaip šernų medžiotojai, panašiose mašinose kokias mačiau Kabule.

Vicemeras pageidavo gauti mano epic dokumentą gmaile, o ne oficialame savivaldybės email, nes tuo metu vyko #VilniusLeaks skandalas ir visi bijojo, kad kažkas perskaitys mano informaciją ir įspės nesąžiningas taksi įmones apie mūsų planus. OK, pateikiau šitą krūvą informacijos vicemerui, ir po to nieko nebegirdėjau.

Niekas nenorėjo liesti šios problemos, visiems saugiau tylėti, niekas nežino kuo tikėti, daug yra kriminalų, daug yra nupirktų straipsinių žiniasklaidoje, daug darbuotojų užėmė gynybinę poziciją ir nenorėjo dirbti Jums, vilniečiams. Ir dar blogiau – Seimas kišosi su savo naujais kvailais įstatymais ir ribojo mūsų galimybes. Daug valandų dirbome su savivaldybės teisininkais ir vis tiek nesupratom: kas bus ir kada.

Reglamentavime yra tokiu idiotiškų dalykų, kaip leidžiamo reklamos ploto riba, kainos turi būtinai būti parašytos ant durų, “šachmatinė” juosta ant mašinos kėbulo exactly 50mm ir būtinai juoda arba geltona, UAB pavadinimas parašytas ant tam tikro dydžio plafono, viduryje roof, o ne ant vieno šono, ir t.t. Praktiškai visos taksi mašinos pažeidžia tokias taisykles vienaip ar kitaip, bet Vilniaus miesto savivaldybės Saugaus miesto departamentas man atvirai pasakė, kad neenforcina tų “perteklinių dalykų”. OK… Savivaldybės departamentas ėmė ir nusprendė ignoruoti įstatymus. Wow much skaidrumas. Bet, tokios nesąmonės man nėra siurprizas, nes viskas, kas susiję su taksi pramone Vilniuje, yra nesąmonė.

Uber atėjimas į Vilnių: greit ir… greit

Į šitą nesąmonių košę atėjo Uber. Staiga, sužinojau kad Meras vienas “įvedė” Uberį, ta prasme pasirašė simbolinę sutartį su Uber, kuris bet kokiu atveju atvyktų į miestą, net agresyviai ir be Mero pagalbos, nes tai yra Uberio stilius. Meras skubėjo kažkaip argumentuoti, kad Uber nėra taksi, ir kad “pavežimas” nėra “taksi paslauga”. Sutartyje pažadejo netrukdyti Uber. VMI pasakė kažką apie būtiną individualios veiklos pažymą, ir hoplia. Fait accompli. Atrodo, kaip liberalizmo ir laisvos rinkos win. Gal pagaliau nebebus taksi problemų ir UBER išvarys dušmanus iš rinkos?

Gal buvau šiek tiek piktas, kad niekas man iš anksto nepasakė nieko apie šitą ateinantį developmentą, bet gal ir dzin, nes vis tiek gerai, kad Uber Vilniuje ir nebuvo biurokratiškų sovietiškų barjerų jiems. Smagu, kad Meras daro kažką drąsiai. Parašiau jam feisbuke, pasakiau “viskas gerai, bet gali būti problemų dėl piktų taksistų, gali manęs paklausti prieš darant tokius anonsus, turiu daug info ir patarimų, kaip piarint, kad visi suprastų situaciją, nes čia jautrus dalykas”. Meras manęs nieko nepaklausė ir pasakė, kad viskas bus gerai, UBER – gėris, viskas bus gerai.

Man nebėra surprizas, kad aš “not in the loop”, nes šiaip Savivaldybėje nobody includes anybody in anything, if at all possible, viskas sprendžiama inner circle’e. Tokia yra situacija ir mano kolegoms, tokia situacija buvo ir prieš, ir po mano keiksmažodžio feisbuke, ir apskritai Lietuvoje yra problema su pasitikėjimu kitais, nėra tvirtų kolaboracijos teamworking elgesio normų ir tradicijų. Karočė, Uberis Vilniuje, viskas bus gerai, nesiparink, Markai.

Relax: Uber prie problemų pripratę

Paskambinau Uber atstovui, susitikom bare apšnekėt neformaliai apie viską. Jis – draugiškas, profesionalus, experienced, daug kantrybės turėjo, atsakė į visus mano klausimus, nors buvo ką tik po ilgo skrydžio ir be miego. Sakiau, kad jam bus problemų dėl esančių taksistų ir reglamentavimo neaiškumo, jis pasakė maždaug “we know, we’ve done this before” ir šypsojosi. Uber pozicija aiški – jie neturi atsakomybės kurti reglamentavimą, jie neturi enforce’int reglamentavimo, jie privatininkai. Jie turi didelius resursus, Vilniuje reglamentavimas ir kontrolė – silpni, na, UBER gali tiesiog daryti tai, ką jie nori, pushint ribas ir disruptint rinką. Man itin įdomus šitas žaidimas, nes aš ir valdininkas ir verslininkas, šitas kontrastas tarp įstatymų ir realybės yra mano passion, ir man smagu, kad kažkas agituoja gudriai už geresnę taksi paslaugą. Laimės vartotojai, ane? Uberiui ramu.

Kaip liberalas (iš mažosios – nepartinis) aš nieko prieš Uber neturiu. Niekas nemirs dėl Uber buvimo Vilniuje, ir net jeigu mirtų – UBER pažadėjo kompensuoti, nes ne kompensuoti būtų blogas piaras. Valdžia nepriverstų jų daryt to, kas neparašyta įstatymuose, ir draudimo polisio kol kas nesurasi Lietuvoje, nes čia tokia naujovė, bet, anyway Uber savarankiškai nusprendė, kad būtų good business gerbti ir saugoti savo vairuotojus. Uberio atitudas yra de facto tapti “savo draudėju”, patikrint mašinas pagal savo standartus, interviewint vairuotojas pagal savo procedūras, taisyti mašinas po avarijos jeigu vairuotojas pats negali, ir taip toliau. Anksčiau ar vėliau, kaip ir kituose miestuose, privatūs draudėjai paskaičiuos riziką ir apdraus Uber Vilniuje. Visiška savireglamentavimo svajonė. Dėl to, visi libertarai ir liberal jaunimas masturbuoja dėl Uber ir nemato problemų.

Teisingos taisyklės visiems arba niekam

Mano argumentas visada buvo ir yra kad reikia ir Uberių, ir “tikrų”, bet tik sąžiningų “tikrų” taksi. Tam reikia paprastesnio reglamentavimo, reikia daugiau kontrolės, ir didesnių baudų. Reikia palaikyti rule of law. Reikia, kad visi suprastų taisykles, ir kad kontrolieriai nešaliskai ir efektyviai gaudytų ir nubaustų tuos, kurie piktnaudžiauja sistema arba šiaip ignoruoja įstatymus. Čia grynai liberalizmas. Free market =/= anarchija. Dar blogiau už anarchiją yra valdžia, kuri pusiau updeitina įstatymus ir pusiau enforce’ina taisykles, nes tada lieka didelė erdvė korupcijai ir pilkai zonai. Rinka dėl to – nelaisva. Tokią situaciją turime dabar Vilniuje.

Kuo skiriasi Uber vakaruose nuo Uber Vilniuje?

Visur Uber tas pats, čia gi globalizacija, jau turistai išėję iš oro uosto gali atsidaryti tą patį Uber appsą ir atvyks beveik tokios pačios kokybės mašina, kaip Londone. Skirtumas nėra paslaugos kokybėje arba sistemos niuansuose. Skirtumas yra marketingo strategijoje.

Uber Vakaruose

Vakaruose buvo jau tvirta “tikrų” taksi rinka, kur reglamentavimas maždaug veikė, ir griežtos taisyklės bei detalūs reikalavimai suteikė vartotojui garantijas ir tikimybę, kad jis grįš namo saugiai, už sąžiningą kainą. Pvz.: Niujorke – visi  taksi geltoni. Berlyne jau 2005 važinėjau su nauju Mersedesu nuo oro uosto su GPS už normalią kainą su atspausdintu kvitu. Dubajuje visi taksi balti, švarūs, ir skelbia didesnį oro uosto tarifą labai aiškiai. Londone taksi vairuotojai net negali pasirinkti mašinos, yra standartinis modelis ir viskas. Dar įspūdingiau – Londone vairuotojams net reikia memoraizinti kiekvieną Londono gatvę, kad gautų licenziją. Ne be priežasties – taksi mokykla šnekamojoje kalboje vadinasi “working class university”.

Vakaruose, Uberio modus operandi yra ateiti ir breakinti tą griežtą valdiška tvirtovę, pasiūlyti tą pačią paslaugą geresnėmis kainomis; ir kaina mažesnė, nes Uberiui netaikomi tie griežti įstatymai ir poperizmas. O Vilniuje? Vilniuje situacija šiek tiek kitokia. Ne…Vilniuje situacija visiškai kitokia.

Uber Vilniuje

Vilniuje, taksi paslauga jau pigi. Ir, kontrolė tik pusiau veikia, ir korupcija tarp “tikrų” taksi (su geltonais numeriais) yra didesnė problema nei Berlyne. Vilniuje beveik visi duoda kyšius beveik visiems, schema tokia sudėtinga, kad būtų verta knygą rašyt, arba pitchint mini serialą Netfliksui. Ateina Uberis ir jis negali konkuruot dėl kainos, nes, kitaip nei Londone, Uberis turi griežtesnius standartus nei esantys taksistai.

Vakaruose, Uberio kokybė ir official taksi kokybė yra panaši. Vakaruose, visi vartotojai bijojo, kad Uber gal nebus toks geras, kaip tos griežtai reglamentuotos official taksi paslaugos. Oficialus taksi – švarus. Uber kovoja iš gynybinės pusės…“nebijok, Uberis yra tiek pat švarus kaip ir oficialus taksi!”. Vakaruose, esantys taksi vairuotojai pyksta ir nori bausti Uberį didesniu reglamentavimu ir padidinti Uberio popierizmo naštą bei administracijos išlaidas, kad būtų vienodai biurokratiška visiems. Official taksi skundžiasi, kad turėtų būti ir Uberiui tiek pat burokratiškai blogai, kad būtų visiems vienodai! Nes kitaip bus chaosas ir žmogžudystė!

Vilniuje, official taksi dažniausiai nešvari, nesaugi, ir chaotiška anyway, nes kontrolė silpna. Uberis Vilniuje reklamuojamas iš kitos pusės, kaip premium paslauga, aukščiausios kokybės rinkoje, ta prasme – “Uberis švaresnis ir saugesnis uz oficialų taksi!”. Esantys taksistai nelabai nori argumentuoti dėl didesnio reglamentavimo ir kontrolės, nes dauguma jų nepereitų griežtos inspekcijos, nepirktų naujesnių mašinų, ir šiaip jie nedeklaruoja visų mokesčiu, net turėdami licenziją, geltonus numerius ir taip toliau.

Vilniuje, nesąžiningi taksistai pyksta ant Uberio dėl to, kad jie pavydi tų naujų švarių mašinų, ir nori irgi dirbti “be taisyklių”. “Jeigu Uberiams nereikia taksometro, kodėl taksistams reikia?” – pasakys eilinis taksistas – gi nelogiška!

Visi nori be taksometro vežt keleivius “kaip Uberis daro”. Dėl to, net ir “tikrų taksi” įmonės tiesiog pradėjo naudoti kažkokią plančetę, įsijungė taksometrą ir pasaką “turime appsa, mes kaip Uberis”. Naudoja “tikrų” taksi appsa, ir atvažiuoja mašina su baltais numeriais. What? Arba atvažiuoja su geltonais ir prašo išjungt taksometra (bet vis dar važinėja A juosta, nes turi geltonus numerius). Ir, skirtingai nuo Uberio, “pseudouberistai” vis dar ima grynus pinigus, ta prasme, guess what, slepia mokesčius dar lengviau, nei anksčiau.

Taksi streikas prieš Uber

Čia protokolas, kur parašyta kad 2016-02-05 pagaliau valdžia supanikavo ir susitiko pakalbėt apie tą pandoros skrynią bei nusprendė pabandyt uždaryti ją.

http://atviras.vilnius.lt/protokolas/17175ce0ce2f11e591beefa69856cb6c

Ir tada kas atsitiko? Taksistų streikas, kur keli neaiškūs nesąžiningi tipai skundžiasi korumpuotai žiniasklaidai, kad paprastas taksistas opresuotas kažkaip. Ir visi Uber fanboys’ai juokauja ant dušmanų “LOL! Uber FTW!” su neskoningais bajeriais apie “ruskaja radijo” (suprask – blogi žmonės yra rusai, ir rusai yra blogi žmonės, much liberalizmas ir 21st century attitude).

Yra Uberistai, yra Dušmanai, bet yra ir trečia grupė taksi vairuotojų

Ką mes pamiršome šitame polarizuotame debate, kurį nupirkta purvina žiniasklaida transliuoja tiesogiai į mūsų feisbuko fyda? Pamiršome tikras sąžiningas taksi įmones. Ta prasme, yra tam tikra maža rinkos dalis, tikros taksi įmonės, kurios pereina visą tą popierizmą sąžiningai, įjungia plombuotą taksometrą, deklaruoja mokesčius, nerūko, kalba trim kalbom, saugiai vairuoja, turi GPS, mandagiai aptarnauja klientus ir net šypsosi.

Tokių įmonių vadovai dažnai galvoja “o kodėl aš šitą darbą darau iš vis?”, nes valdžia demotyvuoja sąžiningus ir de facto leidžia nesąžiningiems daryti bet ką, su juokingai švelniomis sankcijomis. Ir tada valdžia “įvedė” Uber į šitą neskaidrią, neteisingą nesąmonę, neparuošus “tikrų” taksi reglamentavimo, neapibrėžus teisiškai skirtumo tarp pavežimo ir taksi, ir visi meldžiasi, kad dėl “cool disruption” stebuklingai dings visos problemos, nes “nematoma ranka” galingiausia ranka pasaulyje. O sėdi tas, kuris visą laiką dirbo pagal taisykles, net pagal kvailas taisykles, net moka visus mokesčius, kurie plaukia į miesto banko sąskaitą, ir jis mano – “Blemba, o kodėl savivaldybė manęs negina ir neužtikrina teisingų rinkos sąlygų? Ar ne dėl to mokam mokesčius?”

Jeigu tokios įmonės vairuotojas atvažiuoja į stotį, dideli dušmanai ateina ir “tuk tuk” į langelį, ir prašo nelietuviškai varyti iš “jų” vietos. Viduryje baltos dienos. Ar gi sunku tokius dalykus kontroliuoti? Ar tikrai tokie dalykai gali atsitikti be policijos ir viešosios tvarkos skyriaus tingėjimo arba net korupcijos?

Sąžiningos taksi įmonės vadovas galvoja apie konkurencingumo aplinką taip: “kaip man konkuruoti su Uber, kuris neturi atlikti visokio popierizmo, ir su dušmanais, kurie gali vengti mokesčių? Man reikia atlaikyti ir popierizmo ir mokesčiu naštą, ir išeina taip, kad mano kaina didžiausia rinkoje, nes aš esu vienas iš tų, kurie dirba sąžiningai pagal griežtas taisykles! Gal aš idiotas? Gal man tiesiog išeiti ir užsiimti kitokia veikla, kur reglamentavimas geresnis, kontrolė teisingesnė ir bus level playing field su konkurentais?”

Ar manote, mieli skaitytojai, kurie vis dar skaito šita epic straipsnį, kad toks verslininkas tokioj aplinkoje su tokiom kainom suras daugiau klientų, pirks daugiau mašinų, laimės kovą ir Vilniuje staigiai nebus dušmanų?

Meras pats teigė, Uberio “įvedimo” metu, kad turėtų būti ir Uberis ir “tikrų taksi”, nes vienas tinkamas, kai kuriuose situacijose, kitas tinkamas kitose. Tai yra tiesa. Kartais noriu Uber, kartais noriu “tikro”. Pagal situaciją. O niekada nenoriu dušmano, ir kažkaip vyriausybė kartu su savivaldybe visiškai failina tvarkyti reglamentavimą ir kontrolę, kad dingtų dušmanai. Aš irgi moku mokesčius, ir galvoju blemba, juokingi technokratai, gal rimtai galvojo kad gali “įvesti” vakarietišką appsą ir šypsotis žiniasklaidai, tuomet libtardai plos ir downloadins ir įžeidinės rusakalbius feisbuke, ir štai – išgaruos problema! O realybėje, situacija buvo maždaug tokia: įmetė katę tarp paukščių, ir paukščiai skraido visur ir shika ant miesto.

Then this happened:

Pareigūnai smogė Vilniaus taksi verslui: įtariama, nuslėpė milijonus

http://www.delfi.lt/verslas/transportas/pareigunai-smoge-vilniaus-taksi-verslui-itariama-nuslepe-milijonus.d?id=70545248

Parašiau vicemerui, paprašiau komentaro, kad galėčiau orientuoti savo komunikaciją į verslininkus, gyventojus, su kuriais dirbu dėl šios problemos jau senai. Nors aš obviously “out of the loop”, aš britas, ir kažkodėl norėjau palaikyti hierarchiją, ir turiu patikrint informaciją ir komunikuoti Jums kas vyksta, that’s a big part of my job. Tik kad Vicemeras nieko neatrašė. “Seen Mon 12:57”

Ta prasme, vicemeras, kuris davė man užduotį kuruoti šitą reikalą, tada nepakvietė manęs į jokius susitikimus apie šitą reikalą, ir net neatrašė tarybos nariui, kai paklausiau jo nuomonės apie milžinišką baudžiamąją bylą?

Pasakyčiau “what the fuck?”, bet tada gal žiniasklaida tyčia nesuprastų, ką parašiau, išimtų mano žodžius iš konteksto ir parašytų visai Lietuvai, kad aš grąsinu prievartauti Vilniaus vicemerą. Tas pats vicemeras, beje, kuris agresyviai gindavo krepšinio komandos finansavimą Vilniaus miesto savivaldybės tarybos Liberalų sąjūdžio frakcijos posėdyje. Tai ta pati krepšinio komanda, kurios prezidentą investiguoja STT dėl galimos korupcijos. Ta pati krepšinio komanda, kurią finansuoja ne tik mokesčiu mokėtojai per savivaldybės dotaciją, bet ir laikraštis LRytas. Tas pats laikraštis, kuriame dirbo “žurnalistė”, kuri viešai pavadino mane ir Merą “kurvomis”.

TLDR

If you scrolled all the way down because you couldn’t be bothered to read anything, well, I understand. You haven’t got six months of your life to spend researching the Vilnius taxi industry, and you probably haven’t even got time to read this article because you have a job and you are working hard to earn money which is taxed, so you have to work even harder. So here’s the summary:

Uber is a good thing. Honest taxi companies are a good thing. Dishonest taxi companies are a bad thing. Corruption normally appears where cash is. This is not rocket science.

Savivaldybės darbas taksi industrijoje yra užtikrinti, kad rinkos sąlygos skatintų sąžiningus ir baustų nesąžiningus. It’s that simple. Dėl to mokam mokesčius už kontrolę, kad blogi zmonės negalėtų korumpuoti ir iškreipt rinkos, kad konkurencija duotų mums geresnę paslaugų kokybę, ivairovę ir kainą. Gyventojai turi savo darbus, jie neturi laiko vaikščioti miestą ir gaudyti dušmanus. Dėl to jie įmetė pinigus į puodą, ir perka bendrą viešos tvarkos pareigūnų instituciją, kurios pareiga kontroliuoti blogus ir apsaugoti gerus. Tuo būdu, teoriškai motyvuojame daugiau žmonių gyventi gerai, o ne blogai.

Jeigu reglamentavimas parašytas tinkamai, paprastai ir aiškiai, kad visi galėtų suprasti, kad savivaldybės teisininkei nereikėtų atsakyti į mano klausimą “gali atsiųst šiuo metu galiojantį taksi reglamentavimą?” žodziais is serijos “nežinau, man reikės gilintis, atsiųsiu atsakymus lapkričio mėnesį”, tada sąžiningi verslininkai galėtų konkuruoti tarpusavyje, mušti kainą žemiau ir kelti kokybę kuo aukščiau. Jeigu yra geras “tikro” taksi reglamentavimas, ir geras Uber apibrėžimas, visi žino kas vyksta – dušmanams būtų sunkiau apeiti sistemą. Vairuotojai galėtų pasirinkt kur dirbt, ir kriminalai turėtų dirbt kitur, nes taksi veikla nebebutų tokia patraukli kriminalams.

Deja, reglamentavimas blogas, paimtas iš Sovietų sąjungos mąstymo nepriklausomybės metu, perrašytas blogai kelis kartus, kad būtų dar blogiau, visiškai sprogdintas savivaldybės taksi įmonės dėka (tiek atvykstant, tiek išeinant iš rinkos), ne iki galo valytas prieš Uber “įvedimą”, dulkintas pagal Seimo durnas fantazijas, ir dabar niekas nebesupranta ką daryti.

Na… bent aš suprantu ką daryti.

Rule of law is the most important principle.

Reikia gįžti prie rule of law principo, nes man visiškai nepriimtina, kad saugaus miesto departamento atstovo atsakymas į mano klausimą “Ar tikrinote visas įvaizdžio taisykles, pvz.: “šachmatinę” juostą?” buvo “Neeee… tai perteklinis dalykas”. OK, gal ir perteklinis, galime apie tai diskutuoti, bet kol egzistuoja įstatymas, do your job ir enforce’int įstatymą, gerai? Jūs tarnautojas, tarnaukit. Lawmeikeriai turi lawmeikint irgi, ir kuo aiškiau ir paprasčiau, kad būtų visiems suprantama ir skaidru.

Taip vyksta demokratija, ir rule of law yra svarbiausias dalykas civilizacijoje. Kadangi įstatymai blogi, mums reikia kuo greičiau parašyti tą įstatymą iš naujo, nes turime rimtą problemą, jeigu net kontrolieriai spjauna į taisykles ir pasirenka savarankiškai ką kontroliuoti, o ką ne. Ir, mums reikia užtikrint, kad kontrolė būtų pakankama, o ne tik pasakyti man “vyksta, Markai, tikrai vyksta”.

Gal aš nesuprantu liberalizmo, bet, mano supratimas toks:

 • Visi lygūs prieš įstatymą.
 • Leiskite žmogui daryti, kol nėra žalos kitiems.
 • Jei bus žala, įstatymas pasakys ką daryti, kaip balansuoti interesus, kompensuoti aukas, nubaust pažeidėjus.
 • Jei įstatymas pats daro žalą, nes nebeatitinka realybės, perrašysim įstatymą, pagal įstatymų perrašymo įstatymus.
 • Tikslas: Auganti ekonomika ir mažiau žalos.

This is not rocket science.

Marko pasiūlymai

 • Koordinuoti normaliai su vyriausybe, perrašyti įstatymus, kad nebūtų košės ir konfliktų
 • Aiškiai apibrėžti ir atskirti taksi paslaugą nuo uberio modelio paslaugos
 • Paprastinti ir liberalizuoti taisykles, kad neliktų sovietiškumo “tikrų” taksi veikloje
 • Didinti baudas ir stiprinti sankcijas, kad blogi veikėjai bijotų kontrolės
 • Koordinuoti vyriausybės, savivaldybės, FNTT, VMI ir net STT darbus
 • Slaptas filmavimas ir neuniformuoti pareigūnai at random
 • Tikrinti prie naktinių klubų durų, kur nelegalai “turi vietą” ir fake plafonus
 • Stiprinti kontrolę ir tikrinimus prie stoties, kur milijoną kartų girdžiu, kad nelegalus taksi paveš tave nusipirkti narkotikų be problemų, ir kur legalus taksi gali rasti pradurtą padangą, protekcionistų dėka
 • Įdiegti terminalą oro uoste, kur gali sumokėti kortele iš anksto už taksi ir terminalas išduos čekį įvairiomis kalbomis
 • Trackint geltonus valstybinius numerius su character recognition kamerom
 • GPS ataskaita ir veikla be grynų pinigų reiškia mažesnę leidimų kainą
 • Uberio modelis netaikoma tiems kurie ima grynus pinigus
 • Atskirt vairuotojo reglamentavimą nuo mašinos reglamentavimo, kad būtų lanksčiau frylanseriams ir taksi imonėms, kur vienas žmogus vairuoja skirtingas mašinas
 • Stiprinti kontolę ir duoti viešajai tvarkai dalį surinktų baudų – motyvuoti juos dirbti normaliai
 • Padaryti kampaniją “Safe Taxi”, taksi įmonių finansuotą savanoriškai, edukuoti vartotojus apie sąžiningų vairuotojų paslaugų privalumus, ir rizikas del nelegalių taksi, ir mokesčių slėpimo pasėkmes
 • Viešinti kontrolės rezultatus žmonėms suprantamu būdu, palyginti įmonių reitingus
 • Užtikrinti, kad pavežimo paslaugas vartotojas lengvai galėtų atskirti nuo tikro taksi, kad vienas neapsimetų, kad siūlo kitos kategorijos paslaugas (pvz.: žodis “taxi” ir įvaizdis proteguojamas kaip žodis “champagne”, kad vartotojas nebūtų klaidinamas, kad Uberistai neturėtų jokios reklamos/telefono numerių ant šono, etc)

Desertui

Trečiadienį, turėjau skubėti į susitikimą, pakviečiau Uber, nes pamačiau appse, kad mašina jau praktiškai prie pat namų laukia. Žinau, kad mano skaitytojams patinka paskaityti mano dialogus su kitais Vilniečiais, na, pokalbis su itin draugišku ir linksmu Uber vairuotoju įvyko maždaug taip:

Sveiki!

Sveiki! Važiuojam į Palangos gatvę.

Gal geriau į Palangą?

LOL

Na, kaip savaitės vidurys?

Pffff LOL tipo ieškai apie ką smalltalkint, bet negali paklaust apie praeitą savaitgalį, nes tai jau senai, ir negali paklaust apie ateinantį savaitgalį, nes dar toli?

LOL jo. O iš kur Jūs esate?

Aj, iš Londono, bet nesu ten gimęs, ir jau vienoliką metų Vilniuje gyvenu.

Ahh, ir puikiai kalbate lietuviškai!

Na, jo. Aš net tarybos narys esu.

Vilniaus miesto?!!?

Taip! Ir imigrantas, ir tarybos narys. Taip atsitiko.

LOL

Ir viena iš mano specialybių yra taksi rinka, nes aš išrinktas su programa apie naktinio gyvenimo plėtrą ir tvarką, mėgstu imt taksi ir šnekėt su vairuotojais apie reglamentavima ir problemas.

Mhm.

Tai kaip tau pas Uber?

Gerai! O tipo… gal bus kažkokių subsidijų kazkaip Uberio vairuotojams?

LOL kodėl? Jūs nesate kindergartenas.

OK sakykit, kaip bus del parkavimo vietų, ta prasme kad galėtų ir Uber stovėt nemokamai kaip taksi?

Bet jūs… ne taksi!

Aj… jo… tiesa.

Žmogau, tikrai nenorite dirbti pagal visą ta taksi reglamentavimą, vien dėl nemokamų parkavimų vietų. Net neverta dėl A juostos.

Kodėl?

Nes reglamentavimas nesąmone, patikėkit, ir reglamentavimo pakeitimai neina geryn. Jeigu jus butūmėt taksi, reikėtų dažyt ant mašinos tam tikro dydžio “šachmatinę” juostą, pirkt sertifikuotą plafoną, pirkt ancient technology taksometrą su spausdintuvu, atlikt technikinę dažniau, eiti pas gydytoją, kas rytą patikrint blaivumą ir listerino kiekį, gaut dešimt antspaudų ir užpildyt kažkokią poperinę kynygelę pamainos pabaigoje, kaip Sovietų Sajungos piliečiui kažkokiame juodabalta filme.

LOL

Tai rekomenduoju nereikalauti jokių privilegijų, tiesiog vairuokit, deklaruokit individualią veiklą ir viskas. Gal vėliau tvarkysime reglamentavimą, bet, kol kas…

HAHA! Supratau, teisingai pasakote.

Va, išlipsiu čia. Ir neduosiu jums jokių grynų pinigų.

OK! Geros dienos!

Sėkmės!

Mark Adam Harold
Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys