Skaitau Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narių komentarus apie mero norą atleisti administracijos direktorę Almą Vaitkunskienę ir nesuprantu kodėl mano kolegos sako, kad jiems tai – didelė staigmena. Arba jie gyvena Marse, arba jie jau seniai girdėjo gandus apie tą atleidimą ir dabar tik apsimeta, kad nieko nežinojo.

Juk net žiniasklaidoje prieš kelias savaites pasirodė gandas, kad meras galimai ieško naujo direktoriaus, ir A. Vaitkunskienė buvo apie tai paklausta. Jos atsakymas – „nieko negirdėjo apie tai“. Na, bent jau išgirdo iš žurnalisto. Tikėtina, kad ir anksčiau girdėjo apie tai, bet nenorėjo to pripažinti.

Turbūt akivaizdu, arba kaip sakote „ir arkliui aišku“, kad tokie straipsniai atsiranda žiniasklaidoje gerokai vėliau nei išgirstame apie tai koridoriuose Konstitucijos g. 3. Galite įsivaizduoti, koks ten gandų malūnas sukasi. Tarybos nariams neįmanoma negirdėti apie tokį dalyką kaip administracijos direktorės atleidimas, nebent ant galvos nešioji susuktą miegmaišį. Girdėjome visi jau seniai, ir tūkstančiai gyventojų apie tai skaitė.

Tuo tarpu kai kuriems kolegoms tai kažkokia nedemokratiška staigmena, kuri rodo visišką mero nepagarbą tarybos atžvilgu. Pastebiu, kad kolega Vidmantas Martikonis ypatingai susinervinęs dėl tos vadinamos „nepagarbos tarybai“ ir net organizuoja neva tai sukilimą Almos palaikymui, herojiškai gindamas demokratiją ar dar nežinia ką.

Ta proga turiu jums istoriją apie Almą Vaitkunskienę, Vidmantą Martikonį, antidemokratiškus veiksmus ir nepagarbą tarybai.

Yra toks komitetas savivaldybėje, kuris vadinasi “INVESTICIJŲ, AKCIJŲ, DALIŲ VIEŠOSIOSE ĮSTAIGOSE VALDYMO IR PIRKIMŲ KOMITETAS” (toliau – „Almos mistinis komitetas“).

2015 m. Alma Vaitkunskienė pati sukūrė šitą naują beprecedentį mistinį komitetą, administracijos direktorės įsakymu, ir apie tai neinformavo nei mero, nei tarybos.

Almos mistinis komitetas nefiguruoja vilnius.lt skelbtoje organizacijos diagramoje.

Komitetas nebuvo įtrauktas į viešą sąrašą tarybos komitetų, nes čia Almos komitetas, o ne tarybos.

Net pats žodis „komitetas“ čia skamba labai keistai, nes komitetai įprastai būna sudaromi tarybos sprendimu, ir iš pačių tarybos narių. O šitas „komitetas“ sukurtas be tarybos žinių, ir sudarytas administracijos atstovų.

Ką Almos mistinis komitetas veikia be mero žinios, be tarybos stebėjimo? Tiesa slypi pavadinime. Komitetas priima sprendimus dėl investicijų, akcijų, dalių viešosiose įstaigose valdymo ir pirkimų. Kitaip sakant – komitetas dubliuoja tarybos funkcijas, ir buvo slėptas nuo tarybos. Viskas vyko pagal Almos įsakymus, o ne tarybos sprendimus.

Ką konkrečiai daro šita Almos mini slapta imperija? Na, kartais tai atrodo net komiškai. Svarsto Kaziuko mugę iki smulkmenų, diskutuoja tarnybinių automobilių kainą, pratęsia sutartį su spaustuve. Sunku įsivaizduoti, kodėl tokiems dalykams reikalingas ypatingas, slaptas „komitetas“ ir net pačios administracijos direktorės dalyvavimas. Juk jau turime tarybos komitetų struktūrą, kurią sudaro išrinkti gyventojų atstovai. O gal tokia demokratija kam nors nepatogi?

Vienintelė priežastis sukurti atskirą mistinį komitetą būtų, jeigu administracijos direktorė norėtų griebti daugiau galios sau, manipuliuodama įvairius sprendimus be svarstymo taryboje.

Ar tai legalu? Man skamba labai neteisingai. Man tai skamba kaip Almos bandymas viršyti savo kompetenciją ir praktiškai už uždarų durų vykdyti mero darbą. Jaučiuosi tikrai įžeistas, nes esu išrinktas miesto tarybos narys ir dėl to turėjau būti informuotas apie tai, kad administracijos direktorė staiga palaimino save ir tapo paraleliniu meru.

„Bet Markai, čia nieko reikšmingo, nes Alma tuo komitetu tik taupo miestiečių pinigus ir pratęsia spaustuvės sutartis, ane?“

Taigi kad ne tik… Kartais protokoluose surasite labiau stebinančių dalykų (aut. past.: IVP komitetas – tai Almos mistinio komiteto pavadinimo sutrumpinimas):

„NUTARTA:
7.1. Nuo 2015 m. rugsėjo 29 d. visi savivaldybės asignavimų valdytojai privalo, prieš teikdami svarstyti pasitarimuose pas merą ar vicemerus, Administracijos direktorę, ar jos pavaduotojus, suderinti su Finansų departamento direktoriumi ir žinoti ar yra savivaldybės biudžete numatyti  pinigai arba ar yra jų rezervas, o turėdami raštišką patvirtinimą – pasirašytą dokumentą (-us), juos privalo teikti IVP komitetui svarstyti. IVP komiteto pritarimas privalo būti užfiksuotas posėdžio protokole registruotame dokumentų valdymo sistemoje „Avilys“. Turėdami šiuos dokumentus visi savivaldybės asignavimų valdytojai gali teikti klausimą ar projektą svarstymui pasitarimuose pas merą ar vicemerus, Administracijos direktorę, ar jos pavaduotojus.“

Išverstus iš burokratijos kalbos į lietuvių kalbą, šitas komiteto nutarimas reiškia, kad visi sprendimai turi plaukti per Almos mistinį komitetą, prieš pristatant politikams. „Gerai!“ – sakys Almos gerbėjų klubas, „taip Alma bando tvarkyti miesto finansus ir sumažinti lėšų švaistymą! Ji išgelbėjo miestą nuo bankroto!“. OK… bet ar skaidriai tai daro?

Ar esate tikri, kad viskas čia legit, jei tam reikėjo sukurti mistinį komitetą ir filtruoti visus projektus pačiai, „techniškai teisėtu“ būdu, be tarybos?

Man įdomu kiek ir kokių idėjų šis Almos mechanizmas blokavo be politikų žinių. Apie kiek dalykų negirdėjo meras arba vicemerai, ir kodėl? Neįmanoma sužinoti. Ar Alma tokiu būdu tik administruoja finansus? O gal administracijos direktorė nedemokratiškai, neskaidriai davė sau vietos manevrams, kartu su galimybe atlikti politikų funkcijas? Sukurė mechanizmą, pagal kurį politinis klausimas gali buti paverstas „administraciniu“ ir tada blokuojamas arba patvirtintas be tarybos svarstymo?

Įsivaizduoju, kad kai meras apie tai sužinojo, jam kilo įvairių minčių, gal net ir keiksmažodžių. Įsivaizduoju, kad bet koks meras tokioje pozicijoje pradėtų svarstyti apie naujo administracijos direktoriaus paiešką.

Ir tada ateina į šitą operą tarybos narys Vidmantas Martikonis. Taip, tas kuris neteisėtai pabandė išmesti mane iš tarybos, kad „savas“ žmogus gautų mano kėdę. Taip, tas kuris visur reklamuoja savo žemos meninės vertės skulptūrų parką, su savo vardu didelėm raidėm ant plakato, ir teigia, kad tai ne politinė reklama, o patriotiškas kaimo turizmo skatinimas.

Tas Vidmantas Martikonis. Buvęs Zuoko bendražygis, rakštis LRLS frakcijos subinėje nuo pirmos dienos. Taip, tas kuris ką tik sukurė savo mini frakciją ir sukilo prieš merą dėl Almos atleidimo. Taip, tas kuris labai garsiai skundžiasi žurnalistams, kad taryba nebuvo informuota, kad tai visiška nepagarba tarybai, kad kažkas čia slepiama nuo miesto politikų.

Kodėl Martikonui taip svarbu ginti Almą?

Ahhh.

„IVP KOMITETO 2017-02-07 POSĖDŽIO PROTOKOLAS
“NUTARTA. Pritarti Vidmanto Martikonio, Savivaldybės tarybos Ekonomikos ir finansų komiteto pirmininko įtraukimui į IVP komiteto sudėtį.“

Tadaaaam!

Štai taip Vidmantas Martikonis tapo vieninteliu politiku Almos komitete. Geriausi draugai. Tokia tad pagarba tarybai – aš nebuvau informuotas apie tą komitetą, nebuvau informuotas apie Martikonio įtraukimą, Martikonis neinformuoja tarybai, ką jis ten daro. Viskas tiesiog tyliai protokoluota ir įkišta į savivaldybės archyvą, t.y. kažkokią juodą skylę, kurioje žmonės retai ieško dokumentų, o dar rečiau juos randa.

Alma Vaitkunskienė su Vidmantu Martikoniu – demokratiška ir skaidri svajonių komanda, išgelbėjusi miestą nuo bankroto? Kad ne. Kažin ką jie planavo kartu, kažin ką jie slepia nuo manęs ir kitų Tarybos narių.

Bet Almai neužteko galios. Ji ėmėsi dar daugiau kontrolės. Ji bandė kontroliuoti visus savivaldybės įmonės pirkimus, kurių vertė daugiau nei 1000EUR:

„2017 m. balandžio 13 d.
NUTARTA:
1. Įpareigoti Savivaldybės struktūrinius padalinius, kuruojančius viešąsias įstaigas, perduoti kuruojamų (Savivaldybės kontroliuojamų) viešųjų įstaigų (išskyrus sveikatos priežiūros įstaigas) vadovams informaciją dėl apribojimų vykdant viešuosius pirkimus t. y. pirkimai, kurių suma be PVM didesnė negu 1000,00 Eur, privalomai turi būti suderinti su Savivaldybės administracijos direktoriumi ar jo įgaliotu Administracijos direktoriaus pavaduotoju.“

Laiška savivaldybės imonėms

Įsivaizduokite – turizmo informacijos centre sugedo kompiuteris, ir vadovas turi paprašyti miesto bosės leidimo, kad būtų leidžiama užsakyti naują. Arba gal neveikia oro kondicionerius? Stop! Nepirkite naujo! Parašykite administracijos direktorei! Kol laukiate atsakymo – na… atidarykite langą.

Jeigu norite čiaudėti, gal visų pirma parašykite laišką Almai, nes nemokamų nosinių nebūna.

Pats nutarimas daug kam atrodo ne tik kvailas, bet ir neteisėtas. Juk Alma neturi mandato valdyti kiekvieną savivaldybės įmonę iki 1000EUR lygio. Įmonės turi šiek tiek nepriklausomybės nuo karalienės Almos. Alma negali tiesiog užsilipti virš politikų sprendimų ir faktiškai tapti visų įmonių vadove. Tai jau būtų tikra nepagarba Tarybai, ane?

Dėl tokių bandymų užsigriebti nematytų galių, daugiau žmonių ėmė sužinoti apie tą mistinį komitetą, nes labai sunku yra paslėpti tokias nesąmones ilgai. Įmonės vadovai tiesiog ignoravo praktiškai neįgyvendinimą nutarimą dėl mažų pirkimų, ir rašė skundus politikams apie Almą ir jos mistinį komitetą. Daug kas buvo nepatenkintas, Alma prarado mero pasitikėjimą, na… iki atleidimo – tik laiko klausimas.

Dabar Martikonis verkia, kad nebuvo informuotas apie mero planus atleisti jo geriausią draugę nuo pareigų. Juk neskaidru! Juk meras nedemokratiškas! Diktatorius! Nepagarba tarybai!

Išverkit man upelį, veidmainiai.

Jau parašiau apie labai pagrįstas priežastis išmesti ponią Vaitkunskienę dėl jos nedemokratiškumo, t.y. jos bandymus stumti neteisėtus sprendimus be jokios pagarbos tarybai. Ar kam nors iš kolegų to neužtenka kaip priežasties atleisti? Rimtai?

Sužinosime balsavimo metu, kas palaiko teisinę valstybę, o kas – mistinius komitetus.

Net nekalbu apie tai, kad mero siūlomas kandidatas Povilas Poderskis yra visiškai patikimas žmogus, detaliai žinantis apie administracijos struktūrą ir trūkumus, mokantis draugiškai, aiškiai ir atvirai kalbėtis su gyventojais. Jis tikrai nekurs savo slaptų komitetų, neturi įtartinų ryšių su Vidmantu Martikoniu (tai liudija Martikonio priešiškumas Poderskio kandidatūrai), ir moka įgyvendinti labai inovatyvius projektus, kad Vilniaus ir vilniečių potencialas būtų pilnai išnaudotas, o ne užblokuotas. Super.

Man neatrodo, kad konservatoriai buvo jau toks pagrindinis sunkus „inkaras“, trukdęs darbus savivaldybėje.

Man atrodo, kad Almos centralizuoto taupymo įgūdžiai tapo inkaru, nes ji tiesiog nemoka leisti spręsti kitiems. Tas griežtumas padėjo mums tvarkyti miesto finansus, ir dėl to esu jai labai dėkingas. Tačiau neteisėtas ir nepagarbus elgesys su Vilniaus miesto taryba tiek man, tiek – tikiu – kiekvienam miesto gyventojui yra netoleruojamas.

Pirmyn, mere. Šikart tikrai turesite mano balsą.