Tarybos nariams smagu pasijausti teisėjais, ekspertais, autoritetais – lyg dovanotume gerus dalykus miestiečiams kaip koks Romos Imperijos senatas ar baronai… Sėdim ant kalno mokesčių mokėtojų pinigų ir įsvaizduojam lyg be mūsų itin protingo jūsų šaibų valdymo nieko gero nebūtų.

Dėl to ydingo patronising instinkto, tarybos nariai mėgsta daryti išimtis pagal savo skonį ir be logikos. Kaip šitame tarybos posėdžio klipe, kur meno kolekcionerius siūlo atleidinėti kitą meno kolekcionerių nuo NT mokesčių, dėl to kad „žmogus turi didelės vertės meno kolekciją“. Dar jis pridėjo „argumentą“, kad „čia jokios komercijos“, tarsi mums kažkaip privaloma remti tą kultūrą, už kurią niekas nenori sumokėti; tarsi jus esate nekultūringi idiotai, ir mes renkame ir išleidžiam jūsų pinigus atsakingai; tarsi mes galime apsaugoti jus nuo savęs.

Vertė ir vertibės

Nepamirškite – meno kolekcija turi „didelę vertę“. Tik kad ta vertė tuo pačiu ir maža, ir dėl to mums reikia paremti įmonę. Projektas, beje, skelbtas kaip „privati“ iniciatyva, kuri „nekainuos miestui nieko“. Tik kad jie nenori mokėti NT mokesčių.

Čia niekur nesakiau, kad Modernaus meno centras (MMC)​ projektas blogas, tik sakiau „nedarykime jokių išimčių“. That’s the point. Aš, nepaisant Martikonio pastangų išmesti mane, esu tarybos narys. Kaip tarybos narys nenoriu žiūrėti į kiekvienos Vilniuje egzistuojančios kultūros įstaigos veiklą kaip kažkoks šerifas ir galvoti „ar čia menas?“

Aš tiesiog manau, kad tokia tvarka yra neteisinga, neveiksminga, ir labai kenksminga kultūrai.

Ar manote, kad mes, 50 tarybos narių, galime nuspręsti už jus, kas yra „geras“ kultūrinis projektas? Ar tai turėtų būti politikų darbas? Jeigu tikrai manote, kad mes esame meno ekspertai, važiuokit į gerb. Martikonio skulptūrų parką ir gal nustebsite, kad jis visiškai neturi skonio. Ten gal pagalvosite kad tai yra kažkokia apgailėtina oligarchinio lygio absurdiškų objektų „kolekcija“. Ar jus norite, kad tokios kolekcijos savininkas už jus nusprestų kas yra vertingas menas? Gal norite ir kad jis ateitų į jūsų mėgstamiausią naktinį klubą su fleške „geros muzikos“?

Kai sakau „jokių išimčių“, tai reiškia „jokių“.

Mano prašymas paremti visus DJ’ėjus buvo absurdiškas, kaip ir prašymai atleisti „nekomercinę kultūrą“ nuo NT mokesčių. Aj, ir nepamirškite, kad Lietuvos populariausias profesionalus sportas irgi kažkaip papuolė į „nekomercinės kultūros“ kategoriją ir gauna milijoną eurų dotaciją iš jūsų kišenės (čia Gerb. Martikonis sutinka su manim, kad tai yra neteisinga).

Kadangi šiandien Sausio 13 ir visi labai teisingai prisimena tuos, kurie gynė Lietuvos laisvę, turiu jums pasiulymą.

Gal nebešnekėkime apie „komercinę“ ir „nekomercinę“ kultūrą kaip kažkokie komunistai, kurie bijo „komercijos“ velnio ir mato „kapitalistų konspiracijas“ už kiekvieną kampo. Gal nebelaukime valdžios palaiminimo, lengvatų ir dotacijų iš viršaus. Gal atlaisvinkime Lietuvos kultūrą nuo biurokratinio aparato ilgų pirštų. Gal supraskime, kad kultūra yra mūsų, o ne valstybės. Gal pripažinkime, kad mes visi turime atsakomybę paremti ir dalyvauti kultūroje pagal savo norus, tiesogiai, o ne verkti ir prašyti „nemokamų“ stadionų, galerijų, kino teatrų ir daug daug vienos tautos tautinių drabužių.

Atlaisvinkime save nuo valdiškos „kultūros“ sampratos ir nebegyvenkime pagal vazonų penkmečių planus.

Gal tai skamba baisiai? Gal jums neaišku kas būtų, jeigu būtų lygybė, nebūtų jokių išimčių, jokios selektyvios „paramos“ iš viršaus, skirtos apsaugoti Lietuvą nuo degraduojančios „jankių“ kultūros? Gal tau neramu, kai galvoji kaip gyventi be valstybės garantijų, kaip gyventi ten kur viskas nėra jau apgalvota ir aprūpinta? Gal žiūrite į ateitį ir bijote, kad viskas bus blogai be „stipraus lyderio“ ir „gerovės valstybės“? Gal nepilnai tikite, kad Lietuva neskęstų, jeigu plauktų ant atviros jūros laisvai?

Aš įsivaizduoju, kad tokių baimių buvo žmonių galvose sausio 13. Tik kad tada žmonės suprato, jog geriau rizikuoti savo gyvybe už laisvę, nei egzistuoti kaip gyvam lavonui, kurio kultūrą apibrėžia ir manipuliuoja kažkokia vyriausybė.

Kultūros finansavimas, kaip ir pati kultūra, turėtų kilti iš apačios, o ne nukristi iš viršaus. Tai sakau iš meilės kultūrai, nepriklausomybei ir laisvei.