Vakar Lietuvos policija viešai atsiprašė dėl padarytų klaidų po išpuolio prieš Fabian Sanchez. Remiantis oficialia Policijos pozicija, problema buvo „nesusipratimas dėl kalbos barjero“. Dėl daugelio kitų problemų, taip pat ir Policijos atstovų melo, nebuvo nieko pasakyta ar atsiprašyta.

Pirma, kai paskelbėme apie organizuojamą mitingą, kažkoks Ramūnas Matonis pakomentavo mano Facebook sienoje, kad jis nemato prasmės kodėl pareigūnai turėtų meluoti, ir nesupranta paties mitingo prasmės. Sunku suprasti kas yra šis asmuo, nes Facebook jo darbo vieta skelbiama „No workplace” ir jis neprisistatė, bet mano draugai sakė, kad jis yra Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjas (informacija nesunkiai pasiekiama departamento puslapyje). Tik kažkodėl to jis neviešina Facebook.

Klasikinis sovietiškas atsakymas – „čia tik nesusipratimas” ir „nieko čia nėra”. Jokio atsiprašymo.

Policijos neveiklumas

Kaip žinote, vėliau, po visuomenės spaudimo, Lietuvos policija oficialiai atsiprašė dėl „nesusipratimo” ir pripažino, kad kažkas įvyko blogai bei pažadėjo tobulinti procedūras. Gražu, nu? Tik kad jie vis dar laikosi nuomonės, kad „čia nesusipratimas dėl kalbos barjero”, ir tiek.

Vakar pakomentavau, kad jie sureagavo tik dėl to, kad aš ir kiti žmonės suteikėme Fabianui reikalingą pagalbą ir informaciją, kurią turėtų suteikti pareigūnai, ir kad tyrimas pradėtas ir vykdytas laikantis procedūrų vien dėl mano, Mero bei visuomenės spaudimo.

Šiandien atsikėliau ryte ir pamačiau Lietuvos policijos oficialaus atstovo (gal tas pats Ramūnas? Kažin…) komentarą ant mano sienos:

„Visuomenės reakcija mus verčia pasitempti ir tobulėti, tačiau tai tikrai neturi įtakos, sprendžiant pradėti tyrimą, ar ne. Tyrimas pradedamas ne dėl visuomenės “spaudimo”, o tik surinkus tam pakankamai duomenų. Kaip ir šiuo atveju, ketvirtadienį, užregistravus medžiagą, jau kitą dieną buvo pavesta tyrėjams patikslinti informaciją ir spręsti dėl tyrimo pradėjimo. Surinkus pakankamai duomenų, ikiteisminis tyrimas nedelsiant ir buvo pradėtas.”

¯\_(ツ)_/¯

Lietuvos policija, gal tiesiog pripažinkite visus faktus ir neslėpkite jų nuo visuomenės. Gerai, kad pradėjote tyrimą, gerai, kad gal net surasite nusikaltėlius, bet yra daug neatsakytų klausimų, daug kitų incidentų (ne tik Fabiano), ir apie daugelį savo klaidų nutylite.

Pradėkime istoriją iš pradžių.

Be mano ir kitų žmonių pagalbos, nukentėjęs asmuo nežinotų, kad yra galimybė rašyti pareiškimą. Kažkodėl Jūsų pareigūnams labai sunku (dėl „kalbos barjero“) pasakyti „we go to station write report“. OK, gal tai yra atleidžiama, nesusipratimų būna, ypač kai žmogus ką tik patyrė išpuolį.

Toliau.

Jūsų atstovas melavo žiniasklaidai – sakė, kad be pareiškimo neįmanoma pradėti tyrimą. Melas. Dar blogiau – tuo metu pareiškimas jau buvo parašytas, apie tai niekas nežinojo, policijos atstovas paneigė, kad pareiškimas egzistuoja ir nieko nepatikrino („nerado“, ta prasme ar ieškojo apskritai?) Tada sakėte „gal laukia įvedimo į duombazę“, tada sakėte „laukia daug dienų vertimo“. Praėjo dar daugiau laiko, bet „neradote“ pareiškimo – tarsi labai sunku paskambinti Fabianui, paklausti pareiškimo numerio (esančio ant nukentėjusiojo pareiškimo kopijos), paskambinti kažkam komisariate, pasakyti koks numeris parašytas ant Fabiano kopijos, paklausti ar kopija tikra ar klastota, gal originalas guli kažkur ant kažkieno stalo, gal tiesiog šiukšlių dėžėje, kažin.

Dėl melo apie pareiškimo nebuvimą, daug kas kvestionavo ar išpuolis apskritai buvo, Fabianas turėjo skaityti dešimtis komentarų internete iš serijos „melagis sup*stas užsienietis“.

Dėl medikų pagalbos – kiek mačiau žiniasklaidai neminėjote to, kad Fabianas kiek įmanoma skubiau gavo lapelį pas medikus, kurie patvirtino, kad mušimo žymių buvo. Tą lapelį irgi labai sunku surasti? Sunku surasti Fabianą ir jo paklausti? Neturite jo numerio? Jums nerūpi? Sakėte, kad jis „vizualiai gerai atrodo“. Gal „atrodo“ – taip, bet vėlgi dėl Jūsų atstovo prasto darbo ir klaidinančių žodžių spaudoje – daug kas kvestionavo ar Fabianas apskritai buvo užpultas. Tai buvo Jūsų neveiklumo pasekmė, už ką iki šiol neatsiprašėte.

Tada paskelbėme apie mitingą. Miesto Meras viešai pareiškė, kad dalyvaus mitinge, susitiko su apskrities vadu ir informavo visuomenę, kad Jūs pripažinote padarytas klaidas, tyrimas pradėtas. Tikrai „ne dėl visuomenės spaudimo“? Sakėte kažką apie tai, kad reikėjo surinkti duomenis. Nu jo, tai tiesa. O kodėl po tokio žiauraus įvykio neskubėjote surasti duomenų? Kam palikti kaltininkus laisvėje?

Jūsų pareigūnai, kurie atvyko į įvykio vietą, iškart pabandė surasti nusikaltėlius. Gerai. Nieko neradote. OK. Fabianas man pasakė, kad po Jūsų išėjimo, jis pats ėjo pas pastato administraciją ir ten, su apsaugos darbuotojų pagalba, bandė surasti užpuolikų veidus sporto klubo video medžiagoje. Jie patys nieko nesurado, bet kyla klausimas – kodėl Jūsų pareigūnai to nepadarė iškart? O po viso istorijos išviešinimo ir visuomenės spaudimo – Jūsų pareigūnai sugrįžo į sporto klubą ir kažkaip surado įtariamųjų veidus video medžiagoje. Magic. Ir tikrai ne dėl visuomenės spaudimo!

Dar vienas liūdnas jūsų atsiprašymo aspektas: Dėl jūsų „kalbos barjero“ pasiteisinimo iškart atsirado daug piktų pseudopatriotų, kurie tyčiojosi iš Fabiano dėl to, kad jis „čia gyvena penkerius metus ir nesupranta mūsų valstybinės kalbos”, „gal jis turėtų išmokti mūsų kalbą, kad nebūtų nesusipratimų”, „kodėl tas atvykelis negerbia mūsų šalies” ir pan. Niekur nemačiau kad Jūs gynėte, saugojote ir padėjote Fabianui, kai daugelis žmonių puolė. Visiems teigėte, kad jis „nesupranta lietuvių kalbos”, nors jis nemažai supranta. Pats turėjau feisbuke informuoti visuomenę apie tai, kad Fabianas yra geros valios imigrantas, daug kur paskelbiau šį klipą, kuriame Fabianas ne tik gerbia Jūsų šalį, bet tai daro vartodamas valstybinę kalbą:

Žodžiu. Sakėte kad nepradėsite tyrimo, tada patyrėte visuomenės spaudimą, po kurio Fabianas staiga iškviestas atvykti į komisariatą pokalbiui, ir Jūs sakote kad tai darėte „ne dėl visuomenės spaudimo“.

Pff.

Fabianas atvyko į komisariatą su lydinčiu asmeniu ir jūs Fabianui pasakėte, guess what – kad nerandate jo pareiškimo! Ką? Kas jums yra? Ar atsiprašysite ir dėl šios klaidos? Ar suprantate, kad dėl šios klaidos nukentėjusysis patyrė dar daugiau streso ir nepatogumų?

Tuomet vyko pokalbis, nors lydinčiam asmeniui buvo neaišku koks Fabiano statusas. Tada išprašėte lydintį asmenį iš kabineto, citavote BPK ir teigėte, kad lydinčiam asmeniui draudžiama būti kartu su Fabianu pokalbio metu. Melas. Lydintis asmuo pateikė teisės aktų straipsnius, kurie konstatuoja, kad jam leidžiama būti su Fabianu. Leidote grįžti. Apie visas šias aplinkybes viešai niekur neskelbėte ir už tai neatsiprašėte, nors pažeidėte BPK ir nežinojote apie ES direktyvą, kuri priimta tam, kad Fabianui ir kitiems nukentėjusiesiems būtų sukelta kuo mažiau streso, kad proceso metu būtų suteikta parama ir nebūtų „kalbos barjero“ nesusipratimų.

Prastai dirbate. Man atrodo, kad Jums, kaip anglai sako, būtų sunku organizuoti alaus degustavimą alaus darykloje.

Čia kol kas kalbu tik apie Fabianą. Jums labai patinka kalbėti tik apie Fabianą. Ignoruojate eilę kitų keliamų klausimų ir išdidžiai feisbuke pareiškiate, kad „atsakote“ į klausimus, nors atsakote tik į vieną klausimą, ir tik daliniai. Sakyti tik pusę tiesos – tai tas pats kaip meluoti.

Toliau.

Daug kas kaltino mane skubėjimu, kadangi tyrimas nebaigtas ir ne visi faktai žinomi. Daug kas sakė, kad policija puikiai dirba ir neturiu įrodymų, kad jie meluoja. Minėtasis Ramūnas visur skelbė, kad nereikia skubėti daryti išvadų.

Okej, bet gal Jūs paskubėkite išsiaiškinti aplinkybes? Juk galimai pora nusikaltėlių vaikšto mieste užpuldinėdami užsieniečius. Man asmeniškai neramu, žinote, nes pats esu užsienietis, kuris patyrė daug grasinimų ir daug neištirtų BK 170 str. pažeidimų internete, ir net smurtą viešumoje. Supraskite, kaip užsienietis ir gyventojų (įskaitant užsieniečius) atstovas – norėčiau sulaukti šiek tiek daugiau skubos.

Esu sakęs Ramūnui (arba kitam žmogui, nežinau), apie tai, kad pats teikiau pareiškimus dėl išpuolių prieš mane, ir nesulaukiau atsakymo tol, kol mano teisininkas nesiėmė veiksmų. Turėjau paduoti Jus į teismą, kad pripažintumėte, jog reikia pradėti tyrimus. Suprantate? Kaip man patikėti Jūsų žodžiais, kad be jokio spaudimo pradedate tyrimus ir mitingas dėl neveiklumo neturi prasmės?

Pavyzdys: taksi vairuotojas supyko ant manęs dėl to, kad prašiau jo nestatyti automobilio ant šaligatvio, o jam nesutikus pradėjau filmuoti jį ir automobilį. Jis tyčiojosi iš mano akcento ir kilmės, ir galiausiai jis prieš mane panaudojo smurtą. Viską filmavau ir jums atsiunčiau per e-policija platformą. Nesureagavote, tačiau su mano teisininkų pagalba, teismas priėmė sprendimą dėl jūsų neveiklumo (mano naudai).

Jūsų atstovė melavo teisme, sakė kad nematė nei KET pažeidimo, nei smurto. Mano pateiktoje video medžiagoje aiškiai matoma, kad automobilis akivaizdžiai pastatytas  ant šaligatvio, ir vairuotojas trenkia į video kamerą mano rankoje. Jūsų atstovė net pasakė, kad neįmanoma identifikuoti vairuotojo, nes nesimato valstybinio numerio (video medžiagoje aiškiai matomas valstybinis numeris). Teisėjui numeris matomas. Ir KET pažeidimas, ir smurtas. Laimėjome. Atsiprašymo nesulaukiau.

Jau turiu „duomenų“, kurie rodo kad Jūs vengiate pradėti tyrimus ir meluojate, net ir teisme.

Daug kartų aš ir kiti žmonės klausėmė Jūsų daug svarbesnių ir rimtesnių klausimų ir nesulaukėme atsakymų iki šiol. Jus vengiate paaiškinti visuomenei, kokiu pagrindu kaukėti pareigūnai su automatiniais ginklais reikalingi naktiniuose klubuose. Turiu omenyje, kad galimai tai yra grubus ir pavojingas Konstitucijos pažeidimas.

Daug kas teiravosi apie minėtus reidus, buvo visuomenės, Mero ir Seimo narių spaudimas atsakyti į visus klausimus, o iš jūsų atstovų – tylos siena. Vakar šiuo klausimu kreipiausi į Jus asmeniškai Facebook privačia žinute. Atsakėte, kad vyksta tarnybinis patikrinimas. Melas. Tas patikrinimas jau baigtas, o ne vykdomas. Pareiškėjas gavo atsakymą, kad jokių pažeidimų nematote, nors HD video klipuose aiškiai matosi, kad kaukėti pareigūnai šiurkščiai elgiasi su nekaltais asmenimis, stumia apsaugos darbuotoją į šaldytuvą, agresyviai ir arogantiškai bendrauja su nekaltais žmonėmis – tarsi kokiame mažo biudžeto filme, ir net galimai vienas iš Jūsų pareigūnų į savo kišenę įsikišo įkalčius kartu su įtariamojo pinigais.

Nieko nebuvo, teigiama tarnybinio tyrimo išvadoje. Gal tai buvo nesusipratimas dėl kalbos barjero?

Galbūt dėl kalbos barjero Jūs užregistravote tik 17 BK 170 str. bylų praeitais metais?

Toks drastiškas neapykantos nusikaltimų skaičiaus sumažėjimas yra dėl Jūsų veiklumo BK 170 str. pažeidimų atvejais? Ar dėl jūsų neveiklumo ir BK 170 str. pažeidimų ignoravimo ir vengimo juos fiksuoti?

Na, neturiu laiko vardinti visų Jūsų klaidų, nes jų yra tūkstančiai. Linkiu Jums sėkmės gaudant užpuolikus.

Baigsiu šį įrašą taip:

Jūsų pareigūnai nesupranta žmogaus teisių principų, nesupranta Konstitucijos, nedirba pagal jūsų reglamentą, nesupranta BK 170 straipsnio svarbos ir šiaip dažnai pamiršta ginti, saugoti, padėti.

Tame yra mitingo prasmė.

Peticija dėl policijos neveiklumo čia: https://bit.ly/2uWIRNi
Mitingas dėl policijos neveiklumo čia: https://bit.ly/2LNTg59