Vakar parašiau provokuojantį postą apie tai, kad galimai yra didesnių problemų mieste nei vieno stoties rajono baro triukšmo pažeidimų kiekį. Sakiau, kad gal disproporcingai isteriškai konfliktaujam dėl to triukšmo, o nekalbame apie kitus, svarbesnius, sudėtingesnius, nepatogesnius reikalus. Sakiau kad žinau, kad mum reikia kontroluot triukšmą, bet ir turime nepamiršti, kad triukšmas nežudo. Kiti dalykai žudo, pvz mašinos.
Mašinos žudo.
Tikiu, kad tai tiesa. Rašydamas tą postą galvojau, kad visi galėtų tuo pritarti.
Sulaukiau isteriško reagavimo nuo gyventojų, buvau informuotas kad triukšmas tikrai žudo, kad triukšmas panaudotas kaip kankinimo metodas kare, kad triukšmas kelia stresą ir dėl to streso – žmogus gyvens trumpiau, girdėjau ir informacijos apie tai, kad vaikai miršta Afrikoje. Gal dėl žirafų triukšmo, nežinau prie ko čia Afrikos vaikai, bet… jau seniai supratau, kad feisbuko debatuose apie diskotekų triukšmą – kartais trūksta logikos.
O šikart skaitydamas komentarus galvojau wow, kad tarp mano skaitytojų tikrai turiu triukšmo ekspertų kuriems triukšmas yra labai rimta tema, nes jiems labai rūpi gyventojų sveikata, triukšmo aukos gyvenimo trukmė, akademiška informacija, mokslas, decibelų matavimus ir panašiai. Valio. Myliu tokius gyventojus ir natūraliai esu jų pusėje.
Išklausiau informacijos. Nors jau buvau tikras, kad mašinos žudo daugiau žmonių nei diskotekų triukšmas žudo – nusprendžiau gilintis biški. Nesu demagogas, megstų surast įrodymus, kad mano siūloma triukšmo prevencijos politika yra logiška, moksliška, proporcinga, racionali ir veikianti realybėje.
Po ranka turėjau kopiją tokio dokumento: VILNIAUS MIESTO SAVIVALDYBĖS TRIUKŠMO PREVENCIJOS VEIKSMŲ PLANAS 2019–2023 M.
Tame plane nėra nei vieno žodžio apie stoties rajono barus, nes tas planas yra sukurtas dėl eismo triukšmo prevencijos, o ne diskotekų.
Planas sudaro virš 100 puslapių. Pripažinu, kad neperskaičiau visų. Tai labai tekniškas dokumentas, kurio be lagamino fizikos diplomų – nieko nesuprasi. Tam turime samdytus specialistus, kurie dirba labai brangiai, ilgai ir intensyviai tam, kad jums būtų mažiau žalos dėl to triukšmo, kurį jūsų mašinos išmeta į orą kartu su CO2.
Ten akustinės sienelės, ten spec asfaltas, ten nauji langai, ten medžiai ir krūmai. Ten formulės, paskaičiavimai, matavimai, žemelapiai ir grafikos. Ten JT rekomendacijos, ES direktyvai, LR įstatymai ir taip toliau. Nežinau kiek kainavo šito dokumento parengimas, bet man atrodo kad arti vieno F-16 naikintuvo sparno kainos. Ten yra raketų mokslas, na… bent traukinių bėgių mokslas.
Jei perskaitytumėt tą dokumentą ir neužmigtumėt – suprastumėt, kad eismo triūkšmas yra labai rimta tema verta dafiga dėmesio, kad tema verta dešimties specialistų etatų ir nemaža dalies šalies biudžeto. Eismo triukšmas pripažintas kaip labai žalingas, daug resursų skiriames tam, kad tas triūkšmas nieko nežudytų.
Palyginimui – per visą mano kadenciją Taryboje sugebėjau iškovoti tik 50k EUR savivaldybės pinigėlių tam, kad būtų ištirtas naktinio gyvenimo ekonominę ekosistemą. Triukšmo prevencija buvo tik dalis to projekto. Ta prasme per 4 metus, ant diskotekų triukšmo prevencijos, miestas išleido maždaug vienos Fiat 500 mašinos kainą. Beje, vis dar neįgyvendinome samdytų konsultantų triukšmo prevencijos rekomendacijų.
Galimai dėl milžiniško prevencijos biudžetų disbalanso – gyventojai disproporcingiai garsiai rėkia apie diskotekų triukšmą, o ne apie eismo triukšmą?
Mano skaitytojai niekada nepacitavo eismo triukšmo prevencijos planų, nes jiems tai yra absoliučiai dzin, nes jau dafiga protingų žmonių gauna atlyginimą dirbti tam, kad gyventojams nebūtų problemų dėl mašinų triukšmo, kad “teisę miegoti” prie kelių būtų užtikrinta, kad sienelės būtų pastatytos, kad langai būtų pakeisti, kad vaikai nebūtų kankinami dėl troleibusų varyklių garsų prie namų.
Turbut mano skaitytojams tikrai rūpi vaikų sveikata, racionaliai reikalauja, kad miesto valdžia darytų daugiau dėl diskotekų triukšmo. Aš visiškai pritariu tuo ir būtent dėl to priežasties “ėjau į politiką” ir deklaravau save “naktiniu meru”. Norėjau atkreipti gyventojų dėmesio į galimus sprendimus, ant ko kitose šalyse dafiga protingų žmonių jau dirba. Norėjau, kad ir Vilniuje bent vienas žmogus ant to dirbtų.
Mano skaitytojai dažniausiai galvoja, kad aš ginu triukšmautojus o ne kovoju prieš triukšmo žalą. Jie klysta, bet… ką padarysi. Gal čia mano kaltė, kad nemoku komunikuot. Arba gal jie, kaip ir aš, tiesiog mėgsta kovot dėl kažko, kovoti yra savaime smagus veiksmas ir jiems diskoteko triukšmas yra pasirinkta tema. Galėjo pasirinkt ligoninių maisto kokybę, atliekų išvežimo kainą arba miesto krepšinio komandos rezultatus, bet… jie pasirinko kovoti prieš triukšmą, nes triukšmas žudo.
Nieko prieš juos neturiu, juk aš pats pasirenku kovoti prieš triukšmą ir esu jų pusėje. Todėl skaitau 100psl studijas ne savo gimtaja kalba.
O ką radau eismo triukšmo plano gale, pirmame priede?
“1 lentelė – Sąrašas bendro ugdymo įstaigų, patenkančių į viršnorminį triukšmą (Ldvn) nuo kelių.”
Nukritau nuo kedės, perskaičiau trys kartus, galvojau – “gal kažko nesuprantu, juk čia ne mano gimtaja kalba ir nesu fizikas”, paklausiau buvęs kolegoms tarybos nariams – “ar tikrai čia sarašas vietų pilnų vaikų, kur triukšmas viršina higienos normas?”
Atsakymas – “taip, Markai”.
Okay…
Ta lentelė netelpa į vieną puslapį. Skrolinu toliau. Matau, kad yra net 66 bendro ugdymo įstaigų, kur kankiname vaikus su triukšmu nuo kelių. Tarp jų, vienas pavojingiausių mokyklų – Jono Basanavičiaus, kas yra mano gatvėje (žr. nuotrauka).

Skrolinu toliau. Antra lentelė – mokyklos, į kurias per daug triukšmo nuo kelių įlenda net naktimis, nes keliai ir generuoja triukšmą naktimis kaip diskotekos.
Trečia lentelė – “Sąrašas ikimokyklinių ugdymo įstaigų, patenkančių į viršnorminį triukšmą (Ldvn) nuo kelių”
Oj blemba, mes ir kindergartenų mažylius kankiname su savo mašinų varykliais.
Yra virš 100 tokių kindergartenų. Tarp pavojingiausių – ironiškai pavadintas “Vaikų ateitis”.
Toliau… “5 lentelė. Stacionarinės asmens sveikatos priežiūros įstaigos, patenkančios į viršnorminį triukšmą (Ldvn) nuo kelių”.
J*bat, mes ir ligonius kankiname.
Saraše – 21 įstaigų. Na ir kadangi žmonės miega ligoninėse, kankinam juos visą parą. Su mašinom o ne diskotekom.
Ta prasme mašinos žudo, kaip ir sakiau pradžioj. Jei norime mažiau triukšmo mieste, būtų visai efektyvu tiesiog banint mašinas. Iškart dB lygis nukristų, kankinimo nebebūtų, miestiečių sveikatos gerėtų. Problem solved, ane?
Ta prasme turiu skaitytojus, kurie visada kalba apie triukšmo žalą, sveikatą, teisęs ir istatymus… bet jiems nerūpi, kad kasdien kankiname savo vaikus su triukšmu nuo kelių.
O ką tarptautini konsultantai rekomenduoja daryti?
Lygiai kaip eismo triukšmo sfere – konsultantai rekomenduoja įrengt sienelęs, pakeist langus ir surasti kitus tekninius budus mažint triukšmo šaltinio žalingumą. Jie nerekomenduoja uždaryti visus triukšmingus barus. Juk eismo triukšmo ekspertai nerekomenduoja uždaryti visus triukšmingus kelius.
Ekspertai net rekomenduoja savivaldybei prisidėti prie diskotekų triukšmo prevencijos priemonių kaštų, kaip ir finansuojame eismo triukšmo prevencijos priemonęs, kad ekonominė veikla gali toliau vykti ir generuoti pajamas valstybei. Logiška.
Jono Basanavičiaus gimnazijos langus šiemet savivaldybė pakeitė mokesčių mokėtojų pinigais. Tuo tarpu Berlyne jau įsteigtas savivaldybės fondas, kuris konkurso būdu finansuoja garso izoliacijos priemonių instaliacijas naktiniuose klubuose bei namuose aplink jų. Nes pasilinksminimas, kaip ir eismas, yra vertingas gyvenimo mieste dalis.
Ekspertai rekomendavo savivaldybei įsteigti tokį fondą Vilniuje, pilotinis projektas, pradėti nuo 100k EUR per metus. Tai labai maža suma palyginus su eismo triukšmo prevencijos biudžeto dydžiu, o problema ne mažiau svarbi gyventojams. Tai labai maža suma palyginus su Tautos namų koncertų salės kaina.
Fondo prioritetas būtų saugoti vietas, kur vyksta ne tik kokteilių pardavimai, o ir kultūrinė veikla, pvz gyva muzika, kinas ir šokiai. Su tais mokesčių mokėtojų pinigais būtų galima saugoti šimtai gyventojų nuo žalingo triukšmo, tuomet ir saugoti kultūrinę veiklą nuo išnykimo, tuomet ir saugoti nemažą miesto pajamų šaltinį. Win win win.
Taigi… visi reikalauja iš manęs sprendimus, na ir sprendimų turiu, jei klausytumėte.
Čia rašiau apie tik vieną siūlymą iš ilgo sarašo. Didelė dauguma mano sprendimų susiję su triukšmo kontrole, o ne skatinimu. Kiti mano siūlymai susiję su kultūrinės veiklos skatinimu, o ne naikinimu. Tokia Naktinio mero funkcija tiek Vilniuje, tiek Berlyne, Amsterdame, Paryžiuje, Niujorke, Budapeste, Tblisyje ir kitur.
Aš daug dirbu tam, kad triukšmas nežudytų. Jei visi mano skaitytojų suprastų ką darau, o ne prezumuotų, kad aš esu jų didžiausias priešas pasaulyje – viskas būtų greičiau ir lengviau visiems. Jei visi nukryptų savo energiją ten, kur yra sprendimai o ne tik skundai, tai būtų labai smagu ir Vilnius taptų vienu tvarkingiausių visos paros miestų pasaulyje.
Tokia mano ambicija. Dirbu nebevienas – yra jau Deimantės Rimkutės įsteigta naktinės ekonomikos komisija, savivaldybėje pagaliau pradėjome posėdžiaut su policijos atstovais ir administracijos darbuotojais, diskutuojam, dirbam konstruktyviai, konsultuojam gyventojų.
Juk mes irgi gyventojai esame. Linkite mums sekmės 🙂
You must be logged in to post a comment.