Apie Katlerio kebabinę – vėliau. Pradėkime nuo Uncle Sams.

Nuotraukoje matote, kad Uncle Sams neoninė iškaba vis dar be leidimo kabo ant paveldo statusą turinčio pastato fasado, ir ši terasa toje vietoje ant valstybinės žemės ramiai stovėjo per visą sezoną.

Ką tai reiškia? Visų pirma – nepamirškime, kad be mano pastangų nebūtų jokių veiksmų prieš pažeidėjus. Aš gal penkis kartus esu kėlęs klausimus taryboje dėl šio reikalo ir puikiai žinau, kad be mano iniciatyvos bei spaudimo, VT (Viešosios tvarkos) depas tikrai nenorėtų eiti į teismą dėl iškabos. Tiesiog visiems giliai pofik – Merui pofik, VT departamentui pofik, valstybei pofik, paveldo departamentas nieko nepastebėjo, o mane palaikė tik tarnautojas savivaldybėje, kuris išduoda leidimus (kontrolė – ne jo pareiga, todėl jis nieko negali padaryti), miesto architektas (kuris šiaip sutinka su manim, kad Amsterdamo Raudonųjų žibintų kvartalo estetika nedera Vilniaus istoriniame UNESCO oldtowne), ir Administracijos direktorius Povilas Poderskis, kuris tikrai turi svarbesnių reikalų, bet šiaip supranta kad čia vapšče nesąmonė vyksta ir bando man padėti kiek įmanoma.

Gėda, kad savivaldybė atrodo bejėgė. Tai grėsminga demokratijai apskritai – neperdedu. Lietuvoje pasitikėjimas institucijoms jau ir taip yra žemo lygio. Turime ir gerų barų savininkų, kurie praranda motyvaciją konkuruoti sąžiningai, kai mato, kad akivaizdžiai apsimoka piktnaudžiauti sistema. Nu tipo, kaip viena dainininkė pasakytų – negyvenam kaip “baltų žmonių šalyje”.

Antra priežastis dėl kurios ta neoninė iškaba vis dar kabo be leidimo: “Čia teisinė valstybė, Markai, negalime tiesiog nukabint žmogaus turto nuo bet kokios sienos be teismo orderio”. OK, tai logiška, siena – ne savivaldybės, neoninė iškaba – ne mūsų turtas. Nukabinimas būtų maždaug vagystė.

Teisinė valstybė?

O apie kokią “teisinę valstybę” kalbame, jei visiems valdžioj dzin ta milžiniška neoninė iškaba ir nelegalios iškabos nukėlimas jau užtruko daugiau nei metus? De facto – leidžiama kabint bet ką ant bet ko, ir probably niekas neprieštaraus. Jei prieštarauja – pažeidėjas gali kad ir pakartotinai sumokėti juokingai mažą baudą. Jei tau nepasisekė ir kažkoks išrinktas britas reikalaus nukabint – gali tiesiog tempti teisinį procesą, išnaudoti ir piktnaudžiauti kiekviena įstatymų spraga, “susirgti” teismo posėdžio dieną ir toliau gauti naudą iš savo nelegalios neoninės iškabos – no problem. Tai visai apsimoka.

Trečias aspektas – kontrolės sistema labai atvira korupcijai, ir man itin įtartinai atrodo kad šį procesą turėjau aš pats inicijuoti ir stumti. Kaip vienas barų savininkas manęs ironiškai paklausė – “Markai, kokio dydžio kyšį turėčiau duoti savivaldybei, kad jie nelieptų nukabinti tokio dydžio iškabos?”
Na, įrodymų neturiu, net nekaltinu, tiesiog sakau, kad labai įtartinai atrodo, ir akivaizdžiai yra vietų, kur būtų įmanoma tobulinti įstatymus, reglamentą, procesus, skaidrumo lygį, vengti tokių problemų ateityje. Tik kad visiems šita problema arba dzin arba pelninga.

Tokia “teisinė valstybė”. Kai kažkam naudingas šūdinas įstatymas, jie sako “ką padarysi, čia teisinė valstybė, reikia gerbti įstatymus”… ir toliau tęsiasi nedemokratiškas bulšitas. Kartais net valdžia ir įstatymo leidėjai sako “ką padarysi?”. Nu tobulinkit įstatymą, kad būtų lengviau nukabinti nelegalias iškabas, blexa muxa, argi sunku? Mėgstate trimituoti apie tą UNESCO senamiesčio grožį, o kai kažkas gadina fasadą – jums reikia, kad imigrantas tarybos narys kovotų už tvarką? Jūs gal pamiršote priesaiką? Aš – ne.

Gal kažkam atrodo, kad turiu obsesiją dėl neoninių iškabų. Nu ne. Čia tiesiog naudinga prizmė, per kurią gali pamatyti viską kas yra blogai šitoje “teisinėje valstybėje”. Gudriausias laimės, nesės, ir gaus sveikatos paslaugas net jei vengia mokesčių ir duoda padavėjams atlyginimą vokelyje (padavėjai, beje, labai mažą pensiją gaus dėl tų vokelių, o baro savininkui – dzin, pofik, YOLO ir jis galvoja “aš kietas verslininkas” kai parkuoja savo 528i nelegaliai prie savo baro įjungęs avarinę lemputę).

Katlerio kebabinės valstybė

Na, yra dar vienas “neoninis” pavyzdys.

Katlerio kebabinė irgi instaliavo neoninę iškabą ant pastato fasado be leidimo. Visiems vėl dzin. Meras net ėjo ten valgyt kebabą, selfintis ir džiaugtis dėl Vilniaus maitinimo įstaigų nuostabumo, surinkt kebabų vartotojų balsus, žinai, rinkimai artėja, “jaunimas” ir t.t.
Pareportinau Katlerio kebabinės neoninę iškabą administracijai, galvojau aj blemba, bus vėl konfliktų teisme, ilgai užtruks procesas ir jums gyventojams reikės mokėti už dideles teisininkų darbo valandas, kad pagaliau istorinis fasadas būtų gražus, o ne šūdinai “papuoštas”.

Procesą pradėjo VT skyrius, jie išrašė juokingai mažą pirmą baudą. Net nepasakysiu koks buvo tos baudos dydis, nes man gėda prieš jus pripažinti, kad neturime jokių efektyvių priemonių. Man atrodo, kad baudos dydį nustatėme prieš 20 metų litais, kai bokalas alaus už pitaką atrodytų beprotiškai brangiai. Jūs patys galėtumėt sumokėti tokią baudą iš savo kišenės, net jei esate studentas o ne senamiesčio barų tinklo savininkas.

Nu bet vis tiek. Galvojau ok, bent procesas pradėtas. Tada staiga atsimenu, kad Katlerio kebabinės fasadas yra Mokytojų namų fasadas, t.y. savivaldybės turto fasadas. Opa. Parašiau administracijai, sakiau nu gal bent nuo savivaldybės fasadų leidžiama nukabinti nelegalias iškabas, o ne tik išrašyti baudas?

Po to nieko daugiau negirdėjau, bet staiga dingo Katlerio kebabinės iškaba. Nežinau kodėl, nežinau kas tai padarė, nežinau kada. Nieko nežinau, nes niekas administracijoje manęs apie nieką neinformuoja (tokia teisinė valstybė).

Kyla klausimas – Mokytojų namų direktorei irgi dzin istoriniai fasadai? (preziumuokime, kad ji negavo kyšių, nes žinai, teisinėje valstybėje turi būti taikoma nekaltumo prezumpcija).

Antras klausimas – o kodėl tas imigrantas iš miglos salos turėjo priminti administracijai, kad mokytojų namų fasadas yra mūsų? Kodėl aš turiu sugalvoti būdus saugoti Lietuvos paveldą, o savivaldybė tiesiog išrašo mažą baudą ir “pamiršta”, kad tai savivaldybės fasadas ir dėl to galime iškart reikalauti nuomininkų nukabinti nelegalius dalykus?

Beje, Katlerio kebabinės savininkai laimėjo konkursą dėl tų patalpų nuomos sutarties už mažą nuomos kainą, kaip vienintelis dalyvis konkurse. Apie tą konkursą niekas negirdėjo, nes turto departamentas kažkodėl ignoruoja įstatymo punktą, kuriame parašyta, kad jiems privalu stengtis išnuomoti komercines patalpas už maksimalią įmanomą kainą. Kažkodėl Katlerio kebabinės patalpų atveju, administracija tingėjo dirbti tam, kad būtų kaip įmanoma plačiau išviešintas konkursas dėl nuomos prestižinėje ir potencialiai miestui labai pelningoje vietoje. Net kitų to pastato nuomininkų neinformavo, nepaklausė, gal būtų įdomu dalyvauti konkurse, kad būtų konkurencija.

Oh well

Ką padarysi. Konkursas buvo. Viešinimas buvo, nu, žinai, kažkur vilnius.lt svetainėje. Laimėtojas teisėtai laimėjo konkursą.

Teisinėje valstybėje.