Šiandien matau TSLKD protestą Boriso Nemcovo skvere ir prisimeniau įstoriją apie kaip tas pavadinimas atsirado. Gal jums tai bus įdomu girdėt, Škirpos ir Noreikos šūdskvalo fone.

Neįmanoma palyginti tuos WWII veikėjus su Nemcovu, bet palyginkime.

Visų pirmą – taryba pritarė konservatorių rezoliucijai dėl Boriso Nemcovo atminimo 2016m. Nebuvo daug diskusijų, istorikų vertinimų ir tt, buvo tiesiog idėja pasinaudot progą išreikšt miestiečių vertybęs, politinę nuomonę, skelbt pasauliui kad Lietuva – demokratinė.

Tai yra 1:1 lygiai kaip mano išreikštas Škirpos alėjos pavadinimo keitimo motyvas. Visų pirmą.

Konservatoriams dėl Nemcovo nereikalavo nacionalinės lygmens sprendimų, Prezidento palaiminimo, patriarcho poezijos, teismo nutarimų ar pan, tais laikais niekas nežinojo tiksliai kas įvyko ant to tilto, kas atsakingas, bet vis tiek – mes priėmėm politinį sprendimą dėl vietos pavadinimo (mano manymu – teisingai, bet tai ne prie ko čia, aš apie tvarką, gal bus biški nuobodūs tekniškas longreadas, sorry).

Dėl skubos. Rezoliucija priimta neilgai po Nemcovo mirties, ir buvo akivaizdus konservatorių bandymas pritraukt žiniasklaidos demėsio ir rinkėjų balsų. Nu bet tai visai legit, nes tai yra politika. Jie gali tai pasiūlyti, jei nori. Net ir skubiai.

Man asmeniškai tai buvo per skubu, nes suteikt gatvės pavadinimą taip greitai po žmogaus mirties man atrodo keistai, gal tai būtų ydingas precedentas. Žinai – mirs koki dainininkė ir sekantį dieną bus 1000 prašymų pervadint Lukiškių aikštę Madonos skveru. Nes nu padarė daug darbo vargšams, nu! Daug kas myli ją!

Buvo daug mano kolegų kalbos apie tai, kad gal reikia palaukt bent dešimt metų po žmogaus mirties, kad sprendimas nebūtų SKUBOTAS.

O konservatoriai buvo už skubą. Be istorikų patarimo.

Kodėl konservatoriai pateikė tik rezoliuciją, o ne projektas? Nes Administracijoje yra toki patarimo pobudžio komisija, kuri svarsto tokius dalykus ir jiems irgi turbūt atrodo keistai taip skubiai lipti ant bačkos ir skelbt žmogų heroju Basanavičiaus ir Maironio lygio.

Taigi konservatoriai pateikė rezoliuciją ir tam, kad atrodytų gražiai žiniasklaidoje, ir tam, kad būtų spaudimas ant Administracijos ir komisijos spręst ir pateikti projektą Tarybai.

Pateikė rezoliuciją, nes tarybos nariams rezoliucijas pateikti GALIMA. O pateikti savo pavadinimų projektus kaip tarybos narys – NEGALIMA.

Žinau, kad neįmanoma tarybos nariams, nes pats pabandžiau pateikt Škirpos alėjos projektą, o juristai sakė, kad NEGALIMA.

Taigi, TARYBOS rezoliucija priimta teisėtai, bet… pats projektas nebuvo ADMINISTRACIJOS pateiktas TARYBAI. Niekas nepateikė tokio projekto, nes visi galvojo, kad per skubiai viskas čia. Išskyrus konservatorius, kurie labai stipriai argumentavo, kad reikia kuo greičiau suteikt Nemcovo vardą skverai ir net nereikia toliau apie tai diskutuot.

Tada buvo laikai, kai visai gerai susikalbėjom su puse konservatorių apie Škirpos klausimą, jie su manim sutiko, kad reikėtų pakeist pavadinimą dėl Škirpos antidemokratinės veiklos, aš pritariau, kad ir Cvirkos vardas netinkamas. Pabandome dirbt kartu dėl abu klausimų, kadangi pats meras neskubedavo tais klausimais. N e s k u b e d a v o.

Parašiau prašymą tai Pavadinimų komisijai svarstyt ir parengt projektą dėl Cvirkos parko. Tik prašymas, o ne įsakymas, nes PATS KAIP TARYBOS NARYS NEGALIU ĮSAKYT PATEIKT TOKIŲ PROJEKTŲ TARYBAI.

Komisijos pirmininkas tikrai neskubėjo, jis net neatrašė man. Vėliau paaiškėjo kodėl – nes prašymas pateiktas dėl “Cvirkos parko”, kurio neegzistuoja, nes tai aikštė, o ne parkas. Taip man pasakė pirmininkas rimtu veidu.

Turėjau pasiduot, nes kaip ir rašiau čia, buvau Tarybos narys o ne administracijos organas, ta prasme man NEGALIMA pats veikt tokiais klausimais. Reikia diskusijos, nu, ekspertai ir tt.

O su konservatoriais sugalvojom planą dęl Škirpos – kyšti tarybos narių siūlymą į Pavadinimų komisijos jau parengtą projektą. Magic. Tuo būdų gal apeitumėt problemos, kad Administracija pati niekada nesiūlė pakeist Škirpos alėjos pavadinimo. Mes pasiūlytume mažą projekto keitimą ir hoplia! Tarybos narių siūlymas įtrauktas į projektą be administracijos!

Vienintelė problema – juristai sakė kad NEGALIMA. Tarybos nariams NEGALIMA kyšti savo siūlymus į pavadinimų projektus. Oh well. Gerbiu įstatymą.

Tada atsirado L. Kaczynskio gatvės klausimas. Žinoma, lenkų frakcijos iniciatyva. Jiems irgi labai svarbu skubėt, nes norėjo iki kažkokio vizito suteikt pavadinimą ir irengt lentelę. Jie ant tiek skubėjo, kad pateikė projektą patys kaip tarybos nariai, be administracijos.

Ar man reikia dar kartą pabrėžti, kad NEGALIMA?

Man reikėjo paklaust merui kaip iš vis atsirado toks klausimas darbotvarkėje be administracijos? Turėjau kalbėt dėl vedimo tvarkos, stabdyti galimai neteisėtą sprendimą.

Galų gale visi pritarė, kad NEGALIMA be administracijos, projektas buvo pateiktas sekantį kartą ADMINISTRACIJOS. Ir pavyko.

Na tada pagaliau Boriso Nemcovo klausimas atkėliavo į Tarybą svarstymui. Kas tai pateikė? Kiek prisimenu, Pavadinimo komisija nepritarė Nemcovo ideja ir pateikė projektą dėl “Rusų demokratų” pavadinimo. Net nesu tikras, ar komisija pritarė tuo alternatyvu, o jei nepritarė – vis tiek jie pateikė projektą (su patarimu nepritart). Legit. GALIMA.

Primenu, kad tarybos nariams NEGALIMA nei pateikt tokių projektų, nei pasiūlyti keitimus. Bent tai pasakė juristai man ir tarybai tukstančiai kartų.

O konservatoriams liūdna. Juk lenkai gavo iš mero savo Kaczinsky gatvę, o kur Nemcovo skveras? Kas čia per “Rusų demokratų” skveras? Ištrinsite Borisą iš istorijos!

Meras, noredamas padovanot kažką konservatoriams, sugalvojo idėją. Mero frakcijos TARYBOS narys Vincas Jurgutis pateikė siūlymą pakeisti ADMINISTRACIJOS projektą.

Nors…. visi dainuokit su manim… 1…2…3…4… NEGALIMA.

Arba gal galima, bet tai reiškia, kad savivaldybės juristai man melavo daug metų. To abėjoju.

Debatas dėl B. Nemcovo skvero

Taigi, konservatoriai, SKUBOS TVARKĄ, gavo ko norėjo, be istorikų patarimo, ignoruodami galimų reglamento pažeidimų (tiesa sakant – po balsavimo Benkunsko replikos dalis buvo skundas apie sprendimo priemimo chaotiškumą). Nes juk jie labai greitai norėjo padaryt politinį statementą su vietų pavadinimais. Nu.

Konservatoriai ir kritikavo merą dėl… lėto sprendimo. L Ė T O.

Gal jau matote kruvos ironijos čia (sakau ironijos, nes gal “hipokritiškumo” skambėtų per “karštakošiškas”).

Juristai sakė, kad sprendimas teisėtas, nes nėra teismo sprendimo naikint tarybos sprendimą. Ta prasme būtų buvę įmanoma paprašyt teismui nagrinėt to galimai neteisėto sprendimo priėmimo tvarką, nutarti dėl galojimo, panaikint sprendimą. Niekas tokio prašymą nepateikė teismui, t.y. iki šiol – sprendimas teisėtas. Turbūt ir senaties terminas reiškia kad nebeįmanoma apskust B. Nemcovo skvero pavadinimą, nors sprendimas priimtas ne pagal reglamentą.

Ta prasme, konservatoriai iniciatyvu – nedemokratiškai suteikėm Boriso Nemcovo vardą skverui prie Rusijos ambasados kaip politinis išreiškimas Vilniaus miestiečių demokratinių vertybių. Politinis sprendimas. Skubos tvarką. Ignoruodami komisijos (dalis toje komisijoje dirbančių žmonių – istorikai) patarimo. Biški lanksčiai žiūrėdami į teisinės valstybės apibrežimą, nes gi svarbus reikalas ir nereikia čia biurokratizuot viską pagal teisės raidę, nu, gi yra aukstesnių principų ir niekam nereikia palaukt.

Sakė konservatoriai.

O aš sakiau – kad čia neblogas precedentas, nes mes pavadinome vietą demokrato vardu kaip vertybių išreiškimas, na…. kaip dėl Škirpos alėjos? Juk jis – antidemokratinis pro-fašistinis veikėjas. Gal po Nemcovo sprendimo, nuoseklumo delei – mums reikėtų pakeist Škirpos alėjos pavadinimą į demokratiškesnį? Gi daug metų jau diskutavome apie tai, nuo mano iniciatyvos pradžios 2016 m.

Pavadinimas pagaliau pakeistas 2019 m.

Sprendimas skubotas, sakė konservatoriai.