Čia pilnas mano kalbos tekstas. Tai buvo pirma kalba viešoje diskusijoje “Ar reikėtų pakeisti Kazio Škirpos alėjos pavadinimą?”, kuri įvyko šiandien Vilniaus Rotušėje.
Galite pateikti ir savo nuomonę į Tarybą čia: https://goo.gl/forms/JPTMkAk5oeLiOs4n1
Pavyko ir replikuot apie tai kad nekenčiu ir Sovietų. O apie Škirpos alėjos pavadinimo keitimą sakiau:
Sveiki.
Aš, Mark Adam Harold, manau, kad būdamas šio proceso iniciatoriumi, visų pirma, turiu paaiškinti kodėl apskritai jaučiu, kad turiu teisę ir esu įpareigotas kelti klausimą dėl Kazio Škirpos alėjos pavadinimo.
Teisybė, jog nesu Lietuvos Respublikos pilietis. Aš – imigrantas iš Didžiosios Britanijos. Tačiau tai nereiškia, jog dėl to mažiau myliu Lietuvą ar mažiau gerbiu jos laisvę ir nepriklausomybę. Būtent dėl jūsų kovos už laisvę ir indėlio į nepriklausomybės atstatymą bei pasirinkimą įstoti į Europos Sąjungą, esu čia.
Už tai esu jums dėkingas. Dėl tokių laisvių egzistavimo Rytų Europoje esu be galo laimingas. Kovo vienuoliktąją dieną švenčiu kartu su jumis ir tikrai ne mažiau džiaugsmingai.
Todėl du tūkstantis keturioliktais metais nusprendžiau kandidatuoti į sostinės miesto savivaldybės Tarybą ir ten dirbdamas tobulinti šį nuostabų miestą.
Man patinka dirbti savivaldybėje, nes čia sprendžiami klausimai yra arčiausiai visų žmonių kasdieninio gyvenimo. Savivaldoje gali dalyvauti bet kuris gyventojas, ne tik piliečiai, nes miestas yra mūsų visų.
Aš buvau išrinktas laisvoje demokratiškoje valstybėje ir prisiekiau laikydamas ranką ant jūsų Konstitucijos, todėl tikrai suprantu ką tai rieškia. Iš dalies aš buvau išrinktas tam, kad galėčiau stipriai ir atkakliai kovoti už mažumų teises bei kelti nepatogius klausimus, kurie nebuvo iškelti iki šiol. Tai darau ir toliau darysiu, tai pažadėjau savo rinkėjams.
Dėl to šiandien aš stoviu prieš jus ir keliu klausimą: „Ar reikėtų pakeisti Kazio Škirpos alėjos pavadinimą?“
Šiame forume mes turime vieną paprastą užduotį: aptarti šios alėjos pavadinimo tinkamumą ir adekvatumą. Prašau nepamiršti šio uždavinio preciziškumo.
Noriu pabrėžti, kad čia nėra Teismas, kuris turi kompetenciją nuspręsti kas yra „kaltas“, o kas ne. Keisti gatvės pavadinimą – visiškai kitas reikalas nei teisti ar išteisinti žmogų dėl padarytų karo nusikaltimų. Čia mes susirinkome tik dėl gatvės pavadinimo.
Mano nuomone, Kazio Škirpos vardas, kaip gatvės pavadinimas, nėra tinkamas ir dabar paaiškinsiu kodėl.
Tarptautinė komisija, sudaryta tirti nacių ir sovietinių okupacinių rėžimų padarytiems nusikaltimams Lietuvoje, du tūkstantis penktais metais savo išvadose tvirtina:
“Laikinosios vyriausybės ir Lietuvių Aktyvistų Fronto antisemitinės pažiūros yra gerai dokumentuotos.”
Teresė Birutė Burauskaitė, tuometinė Genocido Centro Generalinė direktorė, teigia:
“Kazio Škirpos vadovaujamo Berlyno LAF organizacijos veikloje būta ir antisemitizmo apraiškų… Antisemitinių išsireiškimų, kuriuose žydai vaizduojami neigiamai, būta ir kituose Berlyno LAF organizacijos parengtuose dokumentuose, kurie iš Berlyno per sieną pasiekdavo Lietuvą ir jos gyventojus.”
Mano suvokimu, organizacijos vadovas privalo prisiimti atsakomybę dėl savo organizacijos veiklos. Tai neatsietina nuo „vadovo“ apibrėžimo ir jo atliekamų pareigų.
Jis kovojo už Lietuvos nepriklausomybę, tačiau tuo pat metu agitavo veikti prieš Lietuvos piliečius ir gyventojus, o tai yra nepateisinima. Geri darbai, deja, neatsveria blogųjų. Kaip kad sako lietuviai: „šaukštas deguto sugadina visą medaus statinę“.
Antisemitiniai išsireiškimai, užfiksuoti LAF parengtuose dokumentuose, padėjo įtikinti ir padrąsinti žudikus naikinti žydų tautą, bendrapiliečius, vyrus, moteris ir vaikus.
Iš paties Kazio Škirpos žodžių sužinome apie propagandos, nukreiptos prieš žydus, tikslą. Tūkstantis devyni šimtai keturiasdešimt pirmaisiais metais jis rašė:
„ Tai buvo padaryta tam, kad iš anksto būtų įspėta, jog Naujoje Lietuvoje jiems gyvenimo nebus“.
Škirpos organizacija akivaizdžiai siekė diskriminuoti bendrapiliečius žydus ir apriboti jų laisvę. Kitaip tariant, Kazio Škirpos organizacija buvo didelės dalies vilniečių priešas.
Būtent dėl šių priežasčių nepritariu, kad Vilniuje turi būti gatvė, skirta tokios organizacijos vadovui. Suteikiant gatvei Škirpos vardą, jis prilyginamas tokiai istorinei figūrai kaip Jonas Basanavičius. Aš manau, kad toks palyginimas yra mažų mažiausiai neadekvatus.
Miesto meras Remigius Šimašius daugiau nei kartą yra teigęs, jog Vilnius yra atviras ir draugiškas miestas, kuriami visi yra laukiami ir gerbiami. Tai dar vienas argumentas už antisemitinės organizacijos vadovo gatvės pavadinimo keitimą. Taip galime parodyti pasauliui, kad čia jokios antisemitizmo apraiškos nebus toleruojamos, tuo labiau – šlovinamos.
Manau, kad racionaliausias sprendimas būtų pakeisti Kazio Škirpos alėjos pavadinimą ir visus jo veiksmus, apimant absoliučiai visą istorinį kontekstą, pristatyti muziejuje. Tuo tarpu alėjos pavadinimui paieškoti mažiau kontraversiškos alternatyvos. Mano nuomone, tinkamiausias iš iki šiol siūlytų variantų, būtų Gediminaičių alėja.
Prašau jūsų paramos ir pagalbos įtikinant mano kolegas Taryboje balsuoti už Kazio Škirpos alėjos pavadinimo keitimą.