Pats, kaip stebėtojas, dalyvavau viename iš trišalės komisijos posėdžių, kuriuose bandoma kurti naują Darbo kodeksą.

Pastebėjimai:

Prieš posėdį garbaus amžiaus žmogus pasiūlė atidaryti šampaną nelaukiant posėdžio pradžios, ir pasakė keletą seksistinių komentarų apie kitą posėdžio dalyvę.

Posėdyje dalyvavo Blogeris Zepelinus, Lietuvos neapykantos kalbos ir durnumo platintojas. Jis kažkaip turi darbą pas Ūkio ministeriją, kiek suprantu.

Prie manęs, stebėtojų galerijoje, sėdėjo antras garbaus amžiaus žmogus, kuris dvokė brendžiu. Ryte. Vėliau jis ėjo pasisakyti į tribūną, nes, pasirodo, kad jis – pašnekovas, ekonomikos ekspertas. Parodė visiems kažkokį powerpoint’o pristatymą. Niekam neįdomu.

Profsąjungos atstovai nuolat rėkė apie žmonių interesą ir savo isterijomis blokavo bet kokią normalią diskusiją.

Verslo atstovas pareiškė profsąjungų atstovams: “Jūsų nariai – tik 10% darbuotojų”. Profsąjungų atstovų atsakymas (pakeltu tonu) “MES ATSTOVAUJAME VISUS LIETUVOS DARBUOTOJUS, NESVARBU AR JIE NARIAI AR NE”.

Tuo metu, mes turėjome freelancer’ių iniciatyvą, t.y. norėjome gerinti jiems situaciją Lietuvoje, tad supratau, kad visiškai neverta dalyvauti tos komisijos susirinkimuose, nes jie bevaisiai.

Ėjome susitikti su VMI atstovais. Jie (pagrįstai) kaltino Seimą, kadangi teisinė bazė yra bardakas, ir istatymai per daug sudėtingi, ko pasekoje, sunku programuoti e-sistemas su daug išimčių ir kreizy įstatymais. VMI geek’ų atstovas (pakeltu tonu) paklausė “KAS YRA BLOGAI SU MŪSŲ E-SISTEMOM??? PASAKYK AIŠKIAI KAS YRA BLOGAI!!!!”, tarsi viskas su jomis visiškai super ir gali deklaruoti savo mokesčius trimis paspaudimais.

Mano klausimas buvo – “Kodėl freelancer’iai turi konsultuotis su buhalteriais, kad suprastų kas vyksta ir kur ir kaip sumokėti mokesčius?”.

Gavau 2 atsakymus:

  1. Gerai ekonomikai, kad reikia buhalterių, nes tai yra daugiau darbo jėgos ir dėl to surenkame daugiau mokesčių;
  2. Jeigu nesupranti verslo, gal nebūk verslininkas ir eik susirasti normalų darbą, pasirašyk darbo sutartį ir darbdavys už tave tvarkys visą buhalteriją.

Na, mes buvom šokiruoti, tad negalėjom nieko atsakyti. Ėjome namo ir nusprendėme nutraukti minėtą iniciatyvą, nes tai beviltiška.

Šie įvykiai vyko prieš 2 metus, ir nuo to laiko niekas nepasikeitė. Ir žmonės vis dar nesupranta kaip kovoti su emigracija? Ir dabar net Prezidentė turi dalyvauti procese? Galiu reziumuoti – absoliutus bardakas. Ir kas yra liūdniausia – tie, kurie nuo to bardako kenčia labiausiai, kaltina verslininkus ir balsuoja už politikus, kurie žada kelti MMA ir vidutinį atlyginimą, kažkokiu man nesupantamu magišku būdu.

Norėčiau matyti Lietuvą, kurioje visi priima sprendimus, vadovaudamiesi logika, kad sprendimai būtų naudingi visiems žmonėms, kad vidutinis atlyginimas kiltų savaime, o ne dėl politikų pažadų, nes tie pažadai nieko verti.

Politikai! Nieko nepasieksite su savo lankstinukais, planais “Lietuvai” (ta prasme – planais savo partijos pergalei rinkimuose), infografikais su daug skaičių, fotošopintom šypsenom, stendais autostradose, tuščiais lozungais ir reklamčikų video klipais. Ir Jūs patys tai žino.

Kai atvykau į Lietuvą, pasakėte man: “palauk 10 metų, viskas bus gerai, nauja karta ateis”. Atvažiavau prieš 12 metų. Vis dar laukiu.

Prašau paskubėti, nes gyvenimas trumpas.