Va, clickbait antraštė. Sveiki susirinkę.

Jeigu TLDR, atsakymas į antraštės klausimą – “Tiksliai nežinau.”

Tik organizatoriai tai žino ir jie niekam neatskleidžia finansavimo šaltinių. Man tai neatrodo įtartinai, man paprasčiausiai atrodo neskaidriai. Straipsnio gale deklaruosiu viską apie save ir alkoholio pramonę, o visų pirma – diskutuokime apie šiandieninį mitingą “#laisverokenrolui”.

Nuoširdžiai džiugu, kad pagaliau bus mitingas prie Seimo, kur susirinks daugiau nei 50 piktų pensininkų, abortų priešininkų, darbuotojų teisės riterių arba medžių apkabinimų fanatikų. Linkiu visiems sėkmės ir tikiuosi, kad čia Lietuvos pilietiškumo atgaivinimo pradžia. Tegul kad ir kasdien stipriai protestuokime prieš valdžios nesąmones. Mėgstu gyventi ten, kur žmonės gina savo teises ir nebijo vyriausybės. Gi net šiltai prisimenu, kad vaikystėje išmokau žodį “Solidarność” ir smalsiai per televiziją stebėjau kaip nukrito Berlyno siena.

Šiandien Lietuvoje situacija smarkiai ir neatpažįstamai geresnė nei buvo tais laikais ir situacija keitėsi vien dėl žmonių solidarumo ir aktyvaus priešinimosi opresijai. Valio. Už laisvę.

Bet čia straipsnis ne apie laisvę, kurios tikrai nusipelnė Lietuva, o už skaidrumą, kurio vis dar trūksta Lietuvoje.

Aš, kaip buvęs renginių organizatorius ir atlikėjas, galiu puikiai įsivaizduoti, kad tokį koncertą kaip “#laisverokenrolui” labai lengvai gali organizuoti grupė Lietuvos didžiausių koncertų organizatorių, kartu su barais, teatrais ir restoranais ir kad jie visi turi pakankamai daug pinigų ir kad jie gali gauti daug paslaugų “pro bono”, tarpusavyje barterinti ir dirbti vienas kitam nemokamai. Tikrai nereikia nei Rothschildo nei Soros milijardų, kad būtų garso sistema ant pakylos prie Seimo.

Taigi – kodėl neįsteigti atskiros VšĮ, viešinti sąmatą ir įrodyti skeptikams, kad čia tikrai yra kūrybininkų, vadybininkų bei laisvės šalininkų “grassroots” judėjimas?

Pagrindinis “už blaivią” argumentas – ”Čia stumia alkolobistai, užsienio kapitalistai, illuminati bei masonai ir jie nori, kad Lietuva taptų viena didžiule girdykla.”

Paprasčiausias atsakymas – skaidrumas. Skaidrumas stiprintų judėjimo jėgą, tildytų oponentų isteriškus argumentus ir pritrauktų dar daugiau žmonių į mitingą. Simple. So simple, kad nesuprantu, kodėl jie taip nepadarė nuo pirmos dienos.

Visur platinta žinutė, kad čia tiesiog žmonių kartu su nestambiais kapitalistais judėjimas, arba “sąjūdis”.

“Per dvi savaites, be jokios paramos, spontaniškai susiorganizavo sąjūdis, kuris sujungė šimtus savanorių, dešimtis muzikos grupių ir keliolika skirtingų interesų atstovų. Ir tas sąjūdis ryt surengs per savaitę suorganizuotą beveik šešių valandų koncertą prie Seimo, kuriame pasirodys devynios grupės ir dešimt skirtingų kalbėtojų – ba. iki Radistų, nuo Vyno dienų iki krepšininkų, nuo smulkiųjų prekybininkų iki politiškai ir pilietiškai aktyvaus jaunimo” – Mykolas Katkus, „Fabula Hill + Knowlton Strategies“ valdybos pirmininkas

Netyčia tas žodis “sąjūdis” pasirinktas, nes primena 90-ųjų pergalę. Deja, primena ir Liberalų sąjūdį, ta prasme primena MG Baltic, ta prasme primena evil alkolobistai, kurie iškreipia demokratiją ir klaidina elektoratą. Bet jeigu MG Baltic čia ne prie ko, gal parodykite mums spreadsheet’ą? Nes, kaip politikas ir naktinio gyvenimo šalininkas, aš gaunu nepatogių klausimų, kaltinimų, patyčių(!), ir šitas straipsnis, kurį jūs dabar skaitote, yra mano geriausias įmanomas atsakymas, nes negaliu surasti skaidrios informacijos apie renginio finansavimą.

„Fabula Hill + Knowlton Strategies“, beje – Buvęs PR paslaugų tiekėjas Carlsbergui.

Kai paresearch’inau šitą reikalą, radau ir kitų keistenybių, ir norėčiau truputį papasakoti apie jas.

Neseniai parašiau ne tik apie laisvę gerti, bet ir apie policijos pareigūnus, kurie pažeidė žmogaus teisęs, vykdydami reidus naktiniuose klubuose. Čia jau itin rimtas reikalas, palyginus su laisve gerti lauko kavinėse. Keista, bet viena iš #laisverokenrolui PR atstovų po straipsniu pakomentavo apie policininkus su automatais ir be teismo orderio – “nu bet ar tikrai perteklinių?”

Nu taip, Jolita, reidai pertekliniai ir policija varo prieš konstitucinius principus. Kokios dalies “laisvės” nesuprantate? Gi šturmavo vakarėlį su automatais ir jokių ginklų nerado. Žmogus, formaliai “VMI tyrimo” pagrįndu, prie pisuaro buvo apieškotas kai tvarkė savo gamtinius reikalus, ir nekaltos jaunos moterys buvo vadintos “narkomanėmis”, priverstos nusirengti ir atlikti kažkokią gimnastiką. Bent man tai skamba pertekliniai.

Tikrai nemanau, kad Jolita yra kažkokio sąmokslo dalyvė, bet palaukime biškį ir pagalvokime apie šitą “alkoholio pardavimų laisvės” judėjimą. Yra labai žinoma teorija, kad alkoindustrijai nepatinka žolytės ir ekstazės, nes bijo kad jeigu tokie narkotikai būtų legalūs – mažiau žmonių pasirinktų alkoholį savaitgaliais.

Ta prasme yra įrodymų, kad marijuana ir ekstazė yra alkoholio vartojimo mažinimo priemonės.

Nesakau, kad davaj visi einame tūsintis ant ratų, tiesiog pastebiu, koks galėtų būti alkoholio pramonės interesas, mano kampanijos prieš reidus atžvilgiu.

Full disclosure – pabandžiau susisiekti su #laisverokenrolui organizatoriais, pasiūlyti pagalbos kaip Naktinis Meras, muzikos industrijos verslininkas ir šiaip laisvės šalininkas. Galu gale, nebuvau pakviestas dalyvauti ir jie nesidalina informacija apie mano kampaniją už laisvę šokti. Sutapimas? Taip, čiuju innocent sutapimas, tikrai nebūtų pirmas kartas, kai nebuvau kažkur pakviestas. Man neskauda. Tik sakau, kad keista, jog negaunu net “ačiū” iš tų laisvės šalininkų, net kai labai rimtai ginu žmogaus teises ir atstovauju silpnesnius, kovojant prieš valstybės mašiną.

Oh well. Neverksiu.

Grižkime prie buvusio PR paslaugų tiekėjo Carlsbergui valdybos pirmininkas, kuris daugiau komentuoja Feisbuke, kritikuodamas Sveikatos Ministrą Aurelijų Verygą.

“Pirmiausia, jis neįvertina pakaitalų galimybės. Lietuvoje nesunkiai prieinamos ne tik kanapės – amfetaminai ir naujos kartos sintetiniai narkotikai ne ką sunkiau. Tabletę prasinešti net pro griežčiausią apsaugą yra daug paprasčiau nei butelį.” – Mykolas Katkus

… pala pala pala… ką aš ką tik skaitau? Žmogus, kuris gauna atlyginimą dėl savo pastangų promotinti alkoholį, siūlo alkoholį kaip kanapių vartojimo mažinimo priemonę? Suka galvos. Esu tikras, kad vienas iš tų svaigalų yra pavojingesnis už kitą. Dar kartą primenu visiems, kad politika turėtų būti moksliškai pagrįsta, ypač kai kalbame apie žmonių sveikatą, mirties riziką. Yra mokslinių tyrimų kurie analizuoja alkoholį/kanapių vartojimo pasekmę. Surasite informaciją, jei mokate gūglinti.

Toliau buvusio PR paslaugų tiekėjo Carlsbergui valdybos pirmininkas prabilo apie laisvės alkoholiui svarbą kovoje prieš kanapes, cituojant ne mokslininkus, o savo išgalvotą ir šiek tiek ksenofobišką teoriją:

“(opijaus ir marihuanos paplitimas musulmoniškuose kraštuose yra puikus pavyzdys).”

Na, dabar ir apie heroiną kalba, tarsi Perone “VMI” reido metu buvo aptikti švirkstai. Nežinau, ar teko buvusio PR paslaugų tiekėjo Carlsbergui valdybos pirmininkas apsilankyti Kabule, ta prasme pasaulio opijaus pramonės sostinėje, bet aš pats ten buvau, pamačiau savo akimis. Tiesa, kad mažai kas geria ten alkoholį, gal dėl to kad už tai gresia mirties bausmė be Talibano pseudoteismo nutarimo. Kol kas Veryga apie mirties bausmę nekalba, bet man nebūtų surprizas, jeigu Širinskienė pasiulytų tokią pataisą.

Bet aš ne apie tai. Aš apie alkoholio pramonės moralę ir skaidrumą.

Kabule užsieniečiai gerdavo vien Tuborg alų, nes kažkoks Prezidento pusbrolis suteikė jiems neteisėtą monopoliją importuoti ir parduoti jį korumpuotiems barams, kur užsieniečiai susirenka gerti ir pabandyti pamiršti apie dienos įvykių siaubą bei baimę kad kažkas susisprogdins prie baro įėjimo. Apsauginiai Kabule turi automatus, nepertekliniai.

Ta prasme, Tuborg uždirbo dėl slapto kontrakto su visiškai korumpuota trečios pasaulio šalies valdžia, kuri vagia iš savo žmonių milijardus ir parduoda heroiną, literally.

Žinau, kad Švyturys nėra ta pati įmonė kaip Tuborgas, tik norėjau iliustruoti alkoholio pramonės etikos standartus bei bandymus mažinti žalą dėl alkoholio, kanapės, opijaus paplitimo.

Akivaizdu, kad alkoholio pramonė, įskaitant Vilniaus barus, nori parduoti ir užsidirbti kuo daugiau. Ir tai būtų visiškai gerai, jeigu jie stumtų savo produktą skaidriai, kad oponentai negalėtų iškart apie MG Baltic illuminati nusišnekėti.

Paskutinis punktas.

Žinome, kad Liberalų sąjūdžio žvaigždė Gintaras Steponavičius yra kritikuojamas dėl to, kad vedė “pilietiškumo pamokas”, remiamas lobistų pinigais. Visi sako, kad vesti tokį pilietišką judėjimą yra neetiška, nes jis tiesiog “siekė politikuot ir promotint savo kandidatūrą”.

OK, tada laukiu nesulaukiu Andriaus Tapino pasirodymo ant scenos pilietiškame renginyje, šiandien, 20:20, iškart po Tautos giesmės giedojimo (skelbė Švyturio PR agentūros atstovė). Čia viskas legit, nes Tapinas nesiekia politinės karjeros.

Vardan skaidrumo, deklaruoju:

 • Niekada nebuvau, nesu ir nebūsiu Liberalų sąjūdžio partijos narys.
 • Neturiu finansinių interesų jokiuose baruose, klubuose, festivaliuose.
 • Savo rinkiminę kampaniją finansavau aš pats.
 • Kai DJ’inu Vilniuje, neprašau atlyginimo, gaunu tik kelis bokalus alaus nemokamai. Kalkite mane prie kryžiaus.
 • Per visą kadencija tik vieną kartą pagrojau už Vilniaus miesto ribų ir išrašiau sąskaita-faktūrą nuo savo UAB’o.
 • Turiu VšĮ, padedame muzikantams eksportuoti savo muziką, publikavome straipsnį prieš alkoholio draudimus ir pakvietėm skaitytojus pasirašyti #laisverokenrolui peticiją.
 • Mano VšĮ finansuoja UK muzikos platinimo įmonė, neturinti jokių ryšių su alkoholio pramone.
 • Šiandien patikrinau savo taupymo fondus, kur laikau savo palikimą nuo senelių ir įsakiau vadybininkams parduot viską, kas susiję su alkoholiu.
 • Viskas deklaruota valstybinėse sistemose, nes esu viešas asmuo. Jeigu ten surasite klaidą, atsiprašysiu dėl nesugebėjimo suprasti kaip užpildyti tas anketas su visokiais ten hieroglifais ir kodukais. Skaidrumo sistema biški neskaidri, žinokite.
 • Buvau seniai ir trumpai Gravity naktinio klubo vadybininkas. Patalpų savininkas – MG Baltic.
 • Prieš du metus paskolinau 1500EUR Romo Zabarausko Friendly Vilnius iniciatyvai, kuri reklamuoja barus ir skatina laisvalaikio industriją skelbti savo parama LGBT lygybei ir kitoms mažumoms. Zabarausko VšĮ grąžino man visą sumą, su 30EUR palūkanų.
 • Daug metų turėdavau 10% nuolaidos lojalumo kortelę Cozy bare Vilniuje, bet kažkas ją seniai pametė, o naujos gaminti neprašiau.
 • Mėgstu valgyti fišnčips Piano Man bare ir visada atsiskaitau pilnai. Kartą dėl promilių kraujo sistemoje, pamiršau atidarytą sąskaitą ir turėjau sumokėti sekančio apsilankymo metu.

Pagarbiai,

Jūsų Naktinis Meras Mark Adam Harold

KLAIDA 1:

Kažkas man pranešė, kad Tuborgas yra iš tos pačios Carlsberg įmonių grupės, kaip ir Švyturys. Atsiprašau Carlsbergo dėl mano klaidos.

KLAIDA 2:

Po šio straipsnio publikavimo, sekančią dieną po renginio, Mykolas Katkus viešai teigė, kad jam priklausanti PR įmonė anksčiau yra dirbusi su Carlsberg grupe, tiksliau – su “Utenos”, o ne “Svyturio” prekės ženklu, o visi pradėti projektai buvo neseniai kanceluoti ir šiuo metu su Carlsberg jis nedirba ir neketina dirbti. Anksčiau rašiau, kad jo įmonė šiuo metu dirba su “Švyturiu”. Straipsnis koreguotas. Mykolas informuoja mane, kad Švyturio PR agentūra yra UAB “VIP Communications”, vadovaujama Dariaus Gudelio. Atsiprašau abiejų ir dėkoju Mykolui už informaciją, pagalbą ir skaidrumą.