Neseniai parašiau straipsnį Slaptas Almos Vaitkunskienės Komitetas apie tai, kad Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorė sukūrė sau komitetą be tarybos patvirtinimo ir juo nežinia kodėl smulkmeniškai viską kontroliavo ir, regis, galiausiai peržengė ribą tarp politiko ir administracijos darbuotojo pareigų.

Alma Vaitkunskienė ir jos pavaduotoja Vylūnė Urbonienė greitai sureagavo, man ir mero komandai atsiuntė „įrodymus“, kad aš meluoju, teigė, kad viskas tvarkoje.

Alma argumentavo, kad komitetas nebuvo slaptas, nes buvo teisėtai, pagal reglamentą, užregistruotas miesto IT sistemoje, o jo nuostatai skelbiami vilnius.lt svetainėje. Tačiau tą pats sakiau savo straipsnyje – įkeltas į sistemą, kurioje sunku surasti dokumentus, jei nežinai ko ieškai.

Vidmantas Martikonis, tas tarybos narys, kuris labai aistringai gina Almą Vaitkunskienę, viešai deklaravo, kad aš nusišneku, ir teigė, kad visi komiteto protokolai yra vieši.

Nu kad ne. Protokolai nėra vieši, jie yra užrakinti IT sistemoje, pažymėti „vidiniam naudojimui“, todėl tokių protokolų negalės išgooglinti Miliūtė. Tikrus, taryboje patvirtintų komitetų protokolus viešiname, o Almos komiteto protokolai nėra vieši. Martikonis klysta.

Jei Miliūtė galėtų išgooglinti tuos protokolus, jie pamatytų, kad Almos komitetas keistai dubliuoja tarybos komitetų funkcijas, gilinasi į nereikšmingas smulkmenas, ir galiausiai nutarė apriboti taryboje patvirtintų įmonių vadovus.

Alma argumentavo, kad tai nesvarbu, nes nutarimas negaliojantis, nepatvirtintas, ir niekada nebuvo vykdytas. Nutarimas apriboti įmonių vadovus iki 1000EUR pirkimo vertės lygio buvo „tik pasiūlymas“.

Ta prasme, ta keista, galimai neteisėta idėja tikrai buvo Almos komiteto noras, patvirtina pati Alma.

Ar Almos komiteto nepatvirtintas „pasiūlymas“ buvo įvykdytas? Juk aš savo straipsnyje paviešinau laišką, kurį Vilniaus administracija išsiuntė VšĮ „Vilniaus kino biurui“ ir VšĮ „Go Vilnius“.

Laiška savivaldybės imonėms

Ten aiškiai parašyta apie „pavedimą“ pranešti arba Almai, arba Vylūnei apie kiekvieną pirkimą, kurio vertė didesnė nei 1000EUR. Manau, kad išsiųsti tokius laiškus jau yra nutarimo „vykdymas“. Ir daug kas mano, kad tai viršija administracijos kompetenciją.

Tuo tarpu Alma mano, kad viskas čia tvarkoje, nes žiūrėkite Markai, komiteto pasiūlymas buvo atmestas! Atmestas dėl to, kad buvo blogas! Ta prasme, Alma pirmininkauja komitetui, ir su pasididžiavimu man rašo laišką apie tai, kad jos komiteto pasiūlymas buvo atmestas. Okay. Ką galiu bepridurti.

Kodėl Meras „pakeitė nuomonę“ apie Almą?

Dėl kreizi atmosferos ir komunikacijos problemų, gyventojams atrodo, kad meras staiga pakeitė savo nuomonę.

Tikra istorija tokia:

Meras siūlė Almai dylą išeiti be trenksmų, ir Alma su tuo sutiko. Meras pagal planą viešai pranešė – be trenksmų – kad Alma ankščiau gerai dirbo.

Ką Alma padarė? Pradėjo pyktis žiniasklaidoje, aiškinti, kad nieko nežinojo ir nėra jokio pagrindo ją atleisti.

¯\_(ツ)_/¯

Na – pagrindas ją atleisti yra, kad ji prarado mero pasitikėjimą. Ypač jeigu jau politikuoja ir rėkia ant mero viešai.

Man keista, kad Alma tokioje pozicijoje nori kovoti. Kam kovot? Nebent dėl kokių nors priežasčių norite padaryti kuo daugiau žalos merui… Yeah it’s probably that.

Meras dabar priverstas įvardinti, ką Alma padarė blogai. Ir dėl to rinkėjams atrodo, kad jis „pakeitė“ nuomonę. Gal buvo kvaila patikėti, kad Alma išeis tyliai. Gal buvo nesąžininga bandyti nuslėpti jos blogus aspektus nuo rinkėjų. Sutinku, kad visa tai iš šono atrodo labai keistai.

Ką sako profsąjunga?

Pasakiškiausią argumentą, palaikantį Almą kartu su visais tarybos nariais gavau nuo profsąjungos. Profsąjungos vadas yra teistas. Profsąjunga neatstovauja visų darbuotojų. Profsąjunga sako, kad Alma dirba puikiai. Padarykite savo išvadas.

Aš atrašiau taip:

Nepamirškime, kad visi taryboje galvoja, kad Povilas yra puiki asmenybė, jo reputacija – tarp aukščiausių savivaldybėje. Niekas neturi argumentų prieš jo įdarbinimą, išskyrus tai, kad „jis jaunas“. Nu, man tai yra labiau privalumas, o ne atvirkščiai.

Kova vyksta ne dėl Povilo atėjimo, o dėl Almos išėjimo.

Kai kurios frakcijos (arba „frakcijos frakcijose“) mėgsta dirbti su Alma, kai kurios – ne. Kai kurie mero priešai įtartinai ją dievina ir dabar bijo, kad jiems be Almos „veikti“ bus sunkiau.

Aš manau, kad bus lengviau greitai įgyvendinti pažangias idėjas su Povilu. Gal kiti pažangos nenori.

Nepamirškime, kad meras ir Almos pavaduotoją Vylūnę Urbonienę nori atleisti. Kas ji tokia? Ji yra ta pavaduotoja, kuri negalėjo suprasti kas yra food truck, ir siūlė kišti perteklinius straipsnius į reglamentą, apribojant maisto furgonėlių veiklą iki absurdiško lygio.

Kasmet su ja savivaldos plėtros komitete turime svarstyti e-miesto departamento biudžetą. Ji nori pratrinti eilutes, skirti mažiau nei reikia departamentui, o mes turime įtikinti ją, kad pinigų neužteks. E-miesto departamente turėtų vykti daug gerų išmanių dalykų, o kuruojanti Almos pavaduotoja nesupranta kas yra elektra ir ateina į posėdžius su mažiausiai 100 A4 poperiaus lapų.

Ši pavaduotoja taip pat bandė įtikinti mane, kad viskas tvarkoje su Almos komitetu, kurio vicepirmininkė ji pati yra. Atsiuntė man galutinę sprendimo redakciją, kur 1000EUR ribos nėra, nes taryba galų gale atmetė tą variantą. Paklausiau: „ar jūs ankščiau išsiuntėt laiškus įmonių vadovams apie tai?” Gavau klasikinį atsakymą: „gal galiu paskambinti?” Atrašiau – „prašau raštu“. Atsakymo negavau.

Kartais administracija nemėgsta komunikuoti raštu.